Editura Curtea Veche Moneyland. Povestea ascunsa a escrocilor si a cleptocratilor care conduc lumea - Oliver Bullough

Editura: Curtea Veche

Autor: Oliver Bullough

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1214-0

Cod Produs: 9786064412140 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Rapoartele aveau la origine niste articole publicate de Proiectul pentru Raportarea Crimei Organizate si Coruptiei (OCCRP), un consortiu neobosit si neinfricat de jurnalisti din toata Europa de Est, care au expus doua asa-numite „spalatorii“ – scheme sofisticate de spalare a miliarde de euro. Spalatoria ruseasca era condusa prin intermediul bancilor din Moldova, in timp ce spalatoria azera transfera sume mari de bani pentru elita conducatoare de la Baku.

In ambele cazuri, infractorii se foloseau de companii britanice fictive pentru a-si ascunde identitatea si de Danske Bank pentru a-si transfera banii. Raportul avocatilor a identificat 177 de clienti ai Danske Bank implicati in „spalatoria“ ruseasca, majoritatea fiind inregistrati in Marea Britanie, plus sase clienti implicati in scandalul din Azerbaidjan, toti fiind societati in comandita inmatriculate in Regatul Unit.
  • Moneyland. Povestea ascunsa a escrocilor si a cleptocratilor care conduc lumea - Oliver Bullough

Oliver Bullough este un scriitor britanic nascut in 1977. A crescut la o ferma de oi din Tara Galilor si a studiat istoria la Oxford. Dupa finalizarea studiilor, a invatat limba rusa si a fost  angajat de o revista de limba engleza din Sankt Petersburg. Dupa un an, a fost cooptat in echipa editiei central-asiatice a The Times.

Ulterior, a lucrat ca jurnalist pentru Reuters, perioada in care a cunoscut indeaproape razboiul din Cecenia. S-a facut cunoscut pentru Let Our Fame Be Great, nominalizata la Premiul Orwell, si The Last Man in Russia, nominalizata la  Premiul Dolman si castigatoare a Premiului Cornelius Ryan.

Cartile sale ulterioare s-au concentrat pe criminalitatea financiara. Moneyland face parte dintre acestea. Din 2006, s-a reintors in Marea Britanie si locuieste si astazi in estul Londrei.