Istorie si stiinte politice

Fara odihna

30,00 Lei 21,90 Lei
Holocaust. Destine la rascruce

Călăuză în timp şi spaţiu, istoria naţională şi universală îşi are în orice vremuri căutătorii ei. Colecţia noastră “Istorie şi ştiinţe politice” a fost creată pentru a veni în sprijinul elevilor, studenţilor, profesorilor, istoricilor, tuturor celor interesaţi de evenimentele şi oamenii care au schimbat sau au influenţat mersul omenirii. Celor mai tineri, Editura Universitară le-a pregătit o literatură de specialitate care să îi ajute în pregătirea pentru examenele şcolare. Cei care caută detaliul şi profunzimea evenimentelor, găsesc în colecţia "Istorie şi ştiinţe politice" abordări şi teme interesante din istoria României şi a lumii.

Colecţia este coordonată de VIORICA RUSU-BOLINDEŢ (Arheolog expert, Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei, Cluj-Napoca)

Referenţi:
Ioan Scurtu (Profesor universitar doctor, Facultatea de Istorie, Universitatea din Bucureşti)

Gheorghe Sbârnă (Profesor universitar doctor, Universitatea Valahia, Târgovişte)
Nicolae Isar (Profesor universitar doctor, Facultatea de Istorie, Universitatea din Bucureşti)
Ştefan Lache (Profesor universitar doctor, Facultatea de Relaţii Internaţionale, Istorie şi Filozofie, Universitatea Spiru Haret, Bucureşti)
Ovidiu Cristea (Cercetător ştiinţific principal III, Directorul Institutului de istorie "Nicolae Iorga" al Academiei Române, Bucureşti)
Cosmin Popa (Cercetător ştiinţific principal III, Institutul de istorie "Nicolae Iorga" al Academiei Române, Bucureşti)
Mioara Anton (Cercetător ştiinţific principal III, Institutul de istorie "Nicolae Iorga" al Academiei Române, Bucureşti)
Ileana Cazan (Cercetător ştiinţific principal II, Institutul de istorie "Nicolae Iorga" al Academiei Române, Bucureşti)