Editura C.H.Beck Modelarea performantelor serviciilor publice locale prin evaluarea binomului manageri-cetateni -Tincuta Gudana Vrabie

Editura: C.H. Beck

Autor: Tincuta Gudana Vrabie

Anul publicării: 2024

ISBN: 978-606-18-1404-6

Cod Produs: 9786061814046 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Despre lucrare

Managementul si managerii s-au adaptat la evolutia si dezvoltarea societatii, punand amprenta asupra responsabilitatii acestora. Daca initial managementul si-a facut simtita prezenta doar in mediul economic, cu trecerea timpului si-a facut loc si s-a adaptat pentru a fi practicat si aplicat in toate sectoarele de activitate, indiferent de domeniu.

Modelarea performantei in cadrul serviciilor publice locale prin evaluarea binomului manageri-cetateni prezinta conceptualizarea modelelor econometrice ale metodelor de evaluare a performantelor serviciilor publice locale prin solutionarea reclamatiilor, sesizarilor, sugestiilor si implementarea initiativelor cetatenesti.
Tincuta Gudana Vrabie
Prof. univ.

Studii

Absolventa a Universitatii „Dunarea de Jos” Galati, Facultatea de Stiinte Economice si Administrative (licentiata in stiinte administrative) si Facultatea de Stiinte Juridice, Sociale si Politice (licentiata in stiinte juridice), are o vasta pregatire postuniversitara/masterat in domeniul administratiei de conducere (guvernare moderna si dezvoltare locala, management si gestiunea calitatii, management financiar public si privat, politici europene si managementul ordinii publice si sigurantei persoanei, drepturile omului in institutiile de ordine publica), precum si diferite cursuri de formare si perfectionare profesionala.

In anul 2021, obtine titlul de doctor in management la Universitatea „Dunarea de Jos” Galati, Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor, Scoala Doctorala de Stiinte Socio-Umane (2018-2021), avand tema tezei de doctorat „Contributii la dezvoltarea metodelor de evaluare a performantelor serviciilor publice locale”.

Activitate

Are o experienta profesionala pe peste 20 de ani in administratia publica locala, fiind cadru didactic in cadrul Universitatii „Dunarea de Jos” Galati pentru disciplinele Management, comunicare si relatii publice, Comportamentul consumatorului, Bazele administratiei publice si Contencios administrativ.

Este formator in cadrul unor proiecte, precum si la Institutului National de Administratie pentru programe de formare specializata. Participa si prezinta lucrari si articole in cadrul conferintelor nationale si internationale in domeniul management, are lucrari de specialitate publicate in reviste/baze de date (ISI Proceedings, BDI).

Din cuprins

Conceptualizarea modelelor econometrice de imbunatatire a performantelor serviciilor publice locale prin solutionarea sesizarilor, reclamatiilor si sugestiilor
Evaluarea performantelor serviciilor publice locale prin binomul optimism-pesimism al relatiei manager-cetatean

Puncte forte