Editura For You Ingerii. O istorie vizibila si invizibila – Peter Stanford

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-606-639-341-6

Cod Produs: 9786066393416 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Un studiu profund si provocator despre prezentele diafane din viata noastra!
In lumea seculara, sceptica, postcrestina a Occidentului, continuitatea credintei in ingeri pare nefireasca, insa se manifesta la fel de puternica precum intotdeauna.

Dar ce sunt ingerii, mai exact? Si de ce au crezut si cred in ei atat de multi oameni, in diferite epoci si in diverse locuri din intreaga lume? Care este istoria lor si ce rol au avut in marile credinte – si dincolo de zidurile lor? Sunt ingerii ceva real, o manifestare a Grijii Divine? Sau sunt o parte din poezia religiei, creati pentru a ne aduce la lumina un adevar profund despre existenta umana si despre cosmos?

Acestea nu sunt intrebari noi. Sunt adresate intruna de milenii – si cu atat mai acut in zilele noastre, asa cum demonstreaza autorul Peter Stanford. Cartea sa Ingerii analizeaza istoria si semnificatia prezentei ingerilor dintr-o perspectiva complexa si fascinanta, imbogatita cu informatii pierdute sau uitate in negura vremurilor.
PETER STANFORD

Scriitor si jurnalist, pasionat de studiul istoriei, teologiei si semnificatiei culturale a ideilor religioase. A scris cartile The Devil – A Biography, Judas: The Troubling History of the Renegade Apostle si, recent, Martin Luther: Catholic Dissident. Scrie pentru numeroase publicatii prestigioase din Marea Britanie. In 2018 i-a aparut cartea What We Talk About When We Talk About Faith [Despre ce vorbim cand vorbim despre credinta], o sinteza a activitatii sale din ultimele trei decenii.

Un studiu profund si provocator despre prezentele diafane din viata noastra!