Editura For You Prietenie cu Dumnezeu. Editie revizuita - Neale Donald Walsch

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-639-109-2

Cod Produs: 9786066391092 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Esenta mesajului transmis de Neale Donald Walsch in toate cartile sale consta in ideea simpla si sublima ca sacrul salasluieste in fiecare om si ca oricine poate dialoga cu Dumnezeu – oriunde si oricand.

Neale ne indeamna sa ne construim propria relatie cu Dumnezeu. Este suficient sa ne oprim si sa incepem sa ascultam… Iar conversatia incepe de la sine. Ca in orice relatie, conversatia reprezinta primul pas catre stabilirea increderii, catre construirea prieteniei, catre crearea comuniunii.

In Prietenie cu Dumnezeu, Neale ne impartaseste cum a decurs aceasta calatorie in cazul sau si ne conduce catre metode de a ne intari si aprofunda propria relatie cu Dumnezeu. Si de aceasta data, Neale raspunde dorintei inimii noastre: o legatura mai apropiata, mai bogata si mai deplina cu Dumnezeu. O prietenie cu Dumnezeu.
NEALE DONALD WALSCH

A schimbat modul in care gandesc milioane de oameni de pe intregul Glob. La cererea cititorilor, Neale a creat mai multe asociatii care pledeaza pentru pace, claritate si iubire (Fundatia CWG, CWG pentru Parinti, Echipa Umanitatii, Conversatia Globala etc.). Cele trei volume din Conversatii cu Dumnezeu au fost bestselleruri in topul New York Times vreme de peste doi ani. Cartile scrise de el vorbesc despre spiritualitate si aplicatiile sale in viata cotidiana. Cuvintele acestui autor profund si talentat au fost traduse in 37 de limbi si au ajuns pe toate continentele. Editura For You le-a adus cititorilor romani peste 15 titluri semnate de Neale Donald Walsch.

„Iar acum inveti ceea ce ti-am spus inainte: ca relatia ta cu Dumnezeu nu difera de relatia ta cu ceilalti.

Si relatiile cu ceilalti oameni incep printr-o conversatie. Daca aceasta conversatie se desfasoara bine, deveniti prieteni. Daca prietenia se desfasoara bine, traiti experienta adevaratei Unimi. Aceasta este ceea ce doresc toate sufl etele unul de la celalalt. Aceasta cauta toate sufletele in Mine.

Ideea aflata la baza acestei carti era de a va arata cum sa dezvoltati o asemenea prietenie, dupa ce ati purtat o conversatie. In cele trei carti dinaintea acesteia [Conversatii cu Dumnezeu – n. ed.], voi ati purtat o conversatie. Acum e momentul sa aveti o prietenie.

Cu toate acestea, imi pare rau sa-ti spun ca multi oameni nu vor sa parcurga primul pas in relatia lor cu Mine. Le este imposibil sa creada ca Eu as putea purta o conversatie reala cu ei si isi limiteaza experienta legata de Mine la o relatie intr-o singura directie – ceea ce majoritatea numesc rugaciune. Ei Imi vorbesc, dar nu vorbesc cu Mine. Unii dintre cei care Imi vorbesc au o credinta uriasa ca Eu le aud cuvintele. Dar nici macar ei nu se asteapta sa le auda pe ale Mele. Asa ca ei cauta semne. Ei spun: «Dumnezeule, da-mi un semn.» Dar cand le dau un semn in modul cel mai obisnuit pe care si l-ar putea imagina, folosind chiar limba pe care o vorbesc, Ma neaga. Si adevar va spun Eu voua: unii dintre voi Ma vor nega in continuare. Nu veti nega numai faptul ca acesta este un semn, veti nega si faptul ca e macar posibil sa primiti un asemenea semn. Si va mai spun: nimic nu este imposibil in lumea lui Dumnezeu. Nu am incetat de a va vorbi direct si nu voi inceta niciodata de a o face.“

Fragment din raspunsul dat de Dumnezeu lui Neale Walsch, in cartea „Prietenie cu Dumnezeu”