Editura Paralela 45 Ghidul incepatorului in budismul tibetan - Bruce Newman

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-973-47-3694-2

Cod Produs: 9789734736942 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
itlul acestei lucrari este unul oarecum inselator: desi introducere in budismul tantric tibetan („Calea de diamant” – Vajrayana), nu este una superficiala sau diluata. Este o carte valoroasa atat pentru neofit, cat si pentru cautatorul mai experimentat.

Sunt dezbatute pe larg, intr-un mod accesibil, dar bine structurat si in acord deplin cu traditia, toate temele importante, de la cele conceptuale (Cele Patru Nobile Adevaruri; Baza, Calea si Fructul; „natura de buddha”; scolile budismului tibetan si viziunea lor despre etapele Caii etc.) pana la cele practice (practicile preliminarii, Stadiile de Generare si de Implinire, Mahamudra si Dzogchen etc.).

* * *

La fel cum putem simti prezenta soarelui chiar si in cea mai innorata zi, avem cateodata sentimentul „naturii noastre de buddha”, un anumit simtamant ca exista ceva mai mult in viata – o anumita capacitate – dincolo de modul nostru normal de a gandi, a simti si a percepe.

Zeitatile sunt atat simboluri ale unor stari interioare care urmeaza sa se dezvolte, cat si fiinte exterioare tangibile, care pot mijloci pentru practicant si-l pot ajuta.

Bruce Newman
  • Ghidul incepatorului in budismul tibetan - Bruce Newman