Editura Pro Universitaria Comunicare si etica in domeniul tehnico-militar - Daniela Moldoveanu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Daniela Moldoveanu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1551-2

Cod Produs: 9786062615512 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Fiinta umana si, implicit, lumea au evoluat odata cu evolutia formelor comunicarii si a limbajului, cu dezvoltarea limbii, vorbirii si, mai ales, a scrierii. Consemnarea faptelor, ideilor, trairilor echivaleaza cu accederea la nemurire, prin urmare, omul a cautat intotdeauna o modalitate de a-si lasa amprenta si de a crea punti, ceea ce incercam sa facem cu totii, intr-un fel sau altul.

Individul isi coaguleaza identitatea si isi desavarseste personalitatea si caracterul in raport cu alteritatea, cu celalalt, interlocutorul sau, cel care il determina sa se deschida inspre exterior si sa comunice. Astfel, comunicarea ajunge sa fie perceputa drept centrul cunoasterii, al culturii si comportamentului social. Comunicand ne integram in societate si ne afirmam existenta, devenim cu adevarat oameni si ajutam la dezvoltarea lumii prin deschiderea de noi perspective si ancorarea in limbaj.

Miza comunicarii si a transmiterii de informatie era, si este in continuare, si aceea de a surprinde adevarul prin toate mijloacele posibile, si de a reda faptele in asa fel incat acestea sa devina repere din generatie in generatie si sa construiasca realitatea. Preluam si noi dezideratul de mai sus ca idee tutelara a lucrarii noastre.
  • Comunicare si etica in domeniul tehnico-militar - Daniela Moldoveanu

Este doctor in Filologie, a absolvit Facultatea de Litere si Arte a Universitatii „Lucian Blaga” din Sibiu, si in prezent este cadru didactic la Academia Tehnica Militara „Ferdinand I” din Bucuresti, unde preda Limba engleza, Comunicare, relatii publice si tehnici de negociere, si Etica si integritate academica. Zonele sale de interes in cercetare includ domeniul lingvisticii, analizei discursului si al eticii, domeniul literaturii comparate si poeziei, precum si pe cel al comunicarii interculturale si studiilor de gen, avand carti de specialitate si lucrari publicate in acest sens, dintre care amintim: Poezia confesiva feminina; The Identity of Metaphor – The Metaphor of Identity. Discourse and Portrait; Communist Dictatorship vs. Romanian Women Poets’ Discourse of Resistance in the 70s and 80s; Sylvia Plath’s War Metaphors or How Female Confessional Poetry Changed Public Perception of Women’s Personal Identity; The Importance of Learning the Language of the Host Country for Students Taking Part in an International Technical Semester.