Editura Paideia Sociologia in societate. Cultura sociologica – intrebuintari in jurnalismul autohton - Marian Nastase

Editura: Paideia

Autor: Marian Nastase

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-748-125-9

Cod Produs: 9786067481259 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Intreaga analiza ofera deschideri metodologice originale in intelegerea si explicarea rolului comportamentelor individuale si de grup in procesul „alfabetizarii sociologice” a unor profesii care se intersecteaza cu sociologia” (Prof. univ. dr. Maria Larionescu)

„Autorul se preocupa de definirea si operationalizarea conceptului de cultura sociologica, propunandu-si sa investigheze cum si in ce fel ajunge sociologia la publicul potential interesat” (Prof. univ. dr. Ioan Marginean)

„Este o lucrare cu caracter de bilant a domeniului sociologiei […] Nevoia de evaluare a impactului sociologiei asupra constiintei culturale si specific stiintifice din Romania post-decembrista este imboldul care se citeste in spatele efortului autorului” (Conf. univ. dr. Cristi Pantelimon)

„Autorul ne ofera o diagnoza corecta a reusitelor, dar si a desincronizarilor existente intre nevoia de informatie sociologica existenta in societatea romaneasca, felul in care este ea utilizata si felul in care este transmisa” (Conf. univ. dr. Dan Petre)