Editura Pro Universitaria Ridica-te si mergi. Contributii la fundamentarea unei teorii a dezvoltarii sociale - Dorel Dumitru Chiritescu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Dorel Dumitru Chiritescu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1491-1

Cod Produs: 9786062614911 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Este o carte ce vorbeste despre mai multe lucruri, insa esenta ramane lumea romaneasca cea bantuita de tot felul de spaime si angoase. Este o carte cu eseuri si pareri despre razboiul dintre noi. Este vorba despre celebrul si fara de sfarsit razboi romano-roman. Iar cand folosesc cuvantul „razboi” ma gandesc la sensul sau propriu, cel mai acut cu putinta. Mediul toxic in care traim si pe care-l cultivam cu atentie este sursa multor rele care ne lovesc in fiecare zi. Acest mediu este sursa celei mai mari probleme pe care o are Romania in acest moment si care este imigratia.
  • Ridica-te si mergi. Contributii la fundamentarea unei teorii a dezvoltarii sociale - Dorel Dumitru Chiritescu

Este prof. univ. dr. la Universitatea ,,Constantin Brancusi” din Tg-Jiu. Este si formator antreprenorial in cadrul proiectului „STAR: Sprijin Activ pentru Tinerii Antreprenori din Regiunea SV Oltenia. A publicat in revistele: Dilema Veche”, Revista Tribuna Economica, Revista de Comert, Revista de Finante Publice si Contabilitate, Revista Romana de Statistica. Ultimul volum publicat a fost: „Inflatia si alte dezechilibre din economia si societatea romaneasca”, Editura Institutul European, Iasi, 2019 Alte lucrari reprezentative: Fetele monedei, Pe Patul lui Procust, Inflatia din economia romaneasca in tranzitie (teza de doctorat). A obtinut meritul pentru invatamant in grad de cavaler, nominalizare la Premiul ,,Eugeniu Carada” pentru economie al MLNR Academiei Romane.