Editura Pro Universitaria Introducere in studiul schimbarii organizationale - Lucian Sfetcu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Lucian Sfetcu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1472-0

Cod Produs: 9786062614720 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aceasta lucrare este, intr-o foarte mare masura, rezultatul studiilor doctorale in domeniul sociologiei, finalizate cu sustinerea tezei cu titlul „Dezvoltarea organizationala in cadrul organizatiilor non-profit” la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iasi.

In primele trei parti ale lucrarii sunt prezentate si analizate principalele teorii din sfera studiilor organizatiilor si din domeniul dezvoltarii organizationale, tipurile principale de organizatii si modurile in care acestea pot fi structurate, cat si modelele principale de schimbare organizationala.

Studiul de caz prezentat in ultima parte a lucrarii studiaza si incearca sa prezinte intr-un mod cat mai autentic in care o organizatie nonprofit, furnizor de servicii sociale, finantata in mare masura prin proiecte europene, reuseste sa se dezvolte, sa gestioneze resurse financiare, materiale si umane intr-un context foarte dinamic in care cererea de servicii sociale este ridicata, insa finantarea nu este una constanta si predictibila. Studiul arata impactul pe care il are discontinuitatea finantarii proiectelor din domeniul social asupra unui ONG, dar si modul in care acesta reuseste sa gestioneze si sa se adapteze acestor fluctuatii. Rezultatul acestui studiu consta intr-o mai buna intelegere a obstacolelor cu care se confrunta o astfel de organizatie, dar si intr-un set de recomandari care pot fi puse in practica in vederea dezvoltarii organizationale si obtinerii unui grad mai ridicat de eficienta si de independenta.
  • Introducere in studiul schimbarii organizationale - Lucian Sfetcu

Este doctor in sociologie (teza cu titlul: Dezvoltarea organizationala in cadrul organizatiilor non-profit) si asistent universitar in cadrul Departamentului de Sociologie si Asistenta Sociala, Facultatea de Filosofie si Stiinte Social-Politice, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza" din Iasi.

Principalele domenii de interes vizeaza schimbarea organizationala, leadership-ul, politicile sociale si economia sociala, cat si design-ul, managementul si evaluarea programelor si proiectelor de interventie sociala.

Lucian Sfetcu este co-autor al volumului Incluziunea femeilor si grupurilor roma excluse social. Paradigma „de jos in sus”. Bune practici ale economiei sociale, autor si co-autor al mai multor rapoarte de cercetare, capitole de carti si articole publicate in reviste de specialitate din tara si din strainatate, cat si al mai multor conferinte din tara si din strainatate.