Editura Pro Universitaria Acasa. Cei plecati in lume - Gina Stoiciu

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1627-4

Cod Produs: 9786062616274 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
De ce plecam de acasa? De ce e greu sa te intorci de unde ai plecat? Unde mai este acasa? Unde se sfarseste drumul? Pentru fiecare expatriat, aceste intrebari isi pastreaza partea lor de mister.

Cele doua parti ale eseului: „plecarea in lume” si „unde mai este acasa” prezinta analiza etapelor, starilor si efectelor adaptarii intr-o lume necunoscuta, cu ajutorul unor precizari istorice, explicatii psihosociologice, anecdote si referinte literare. Unele elemente de coincidente semnificative ne trimit cu gandul la psihologia analitica. Eseul descrie plecarea in lume ca pe o aventura umana derutanta. Un parcurs de viata tesut din vis si incertitudine.

O calatorie imprevizibila catre necunoscut, aventura si nebunie. El se adreseaza unui public universitar si unui public larg. Incercarea de a reconstrui memoria acestei aventuri umane seamana cu o tapiserie. Acea imagine a tapiseriei, evocata de romancierul Thomas Mann; un desen clar pe partea vizibila, pe dosul careia apare o impletitura plina de noduri si fire, care atarna alandala.
  • Acasa. Cei plecati in lume - Gina Stoiciu

A fost profesoara titulara in Département de communication/Université de Québec à Montréal, a lucrat in mediul academic in Canada, din anii 1980. Este interesata de geopolitica imigratiei, comunicare internationala si interculturala si de problemele epocii contemporane. Intre anii 1990 si 2000 a initiat un jumelage intre Universitatea Bucuresti si Université de Québec à Montréal, pe axele : invatamant, collocvii si publicatii. Cartea colectiva, La transition en Roumanie, communication et qualité de vie, ii este dedicata de co-semnatari, in termenii : À Gina Stoiciu, avec l’estime et l’affection de ses collègues, à Bucarest et à Montréal. A absolvit facultatea de filozofie in Romania si a sustinut o teza de doctorat in filozofia culturii. A lucrat la Centrul de cercetarii sociologice al Academiei. Dintre cartile de autor in limba romana : Orientari operationale in cercetarea comunicarii de masa (Editura stiintifica). Exilul : Viata in fragmente (Editura Polirom). Individul Contemporan (Editura Limes). Dintre cartile de autor in limba franceza : Exil et fiction. La différence: Comment l’écrire, comment la vivre? Mythes, mythologies politiques et reconstruction identitaire. Communication et mise en scène.A semnat capitole in volume colective, aparute la Montréal, Paris, Lisabona, si Bucuresti. A publicat articole in reviste internationale : International Journal of Communication, European Journal of Communication, Hermès, Tumultes, Degrés, Sen Dessous dar si in revista Sociologia romaneasca. In registru jurnalistic, a publicat in cotidianul Le Dévoir (Montréal) si in revista Cultura.ro. Figureaza ca titular de rubrica Societate si cultura si colaborator, in Antologia revistei Cultura (2005-2017), aparuta la Muzeul Literaturii Romane in 2018.