Editura Universitara Bazinul raului Suceava pe teritoriul Romaniei. Valorificarea potentialului turistic - Constantin Cocerhan

ISBN: 978-606-591-596-1

DOI: 10.5682/9786065915961

Anul publicării: 2013

Editura: Editura Universitara

Autor:

Constantin Cocerhan
Cod Produs: 9786065915961 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Constantin Cocerhan

Profesorul Constantin Cocerhan, fiu al meleagurilor bucovinene, nascut în comuna suceveana Brodina, a absolvit Facultatea de Geografie si studiile aprofundate de Geomorfologie si Pedologie la Universitatea din Bucuresti, in 1984, cu o teza cu subiect de geomorfologie, obtinand calificative maxime, dar si Premiul „Fratii Bucovineni Sarghie” pentru meritul de a fi „cel mai bun student din centrul universitar Bucuresti” – dansul fiind apreciat pe parcursul pregatirii numai cu note de 10 (zece); s-a remarcat prin desfasurarea unei activitati stiintifice distincte materializate in mai multe lucrari sustinute la cercurile stiintifice studentesti si la concursurile nasionale.
Din 1984  a fost/este profesor in orasul Suceava, in prezent la Colegiul National „Mihai Eminescu”; si-a sustinut toate gradele didactice, elaborand o teza cu subiect de geografia turismului. A avut o activitate metodico-didactica cu rezultate distincte, a fost inspector scolar, metodist, a fost un cursant activ la peste 20 de programe de perfectionare în domeniu, a participat si a organizat multe reuniuni judetene si nationale dedicate perfectionarii profesionale, a pregatit cu succes multi elevi pentru concursurile nationale de geografie, pe probleme de geografie si turism, abordand aspecte teoretice si de cercetare.
Si-a continuat drumul deschis, inca din anii studentiei, pentru o cunoastere profunda, ceea ce a condus, firesc, la obtinerea unui bagaj de cunostinţe elevat ce i-a permis abordarea cu succes, mai întai a unui master de management (Universitatea Tehnica „Gheorghe Asachi” Iasi) si apoi a pregatirii unui doctorat (Scoala Doctorala „Simion Mehedinti” de la Universitatea din Bucuresti). Competentele pentru cercetare sunt evidentiate prin rezultatele deosebite din cele peste 40 de lucrari tiparite, unele la sesiuni stiintifice de prestigiu, de rang national si international, si care sunt cotate ISI si B+ etc..
Se distinge si prin rezultatele meritorii in calitate de editor la revista profesorilor de geografie „Orizonturi sucevene”, dar si prin cateva lucrari in calitate de autor si coautor: Potentialul natural al turismului in imprejurimile Sucevei (2011), Geoghid didactic (2011), Bazinul raului Suceava pe teritoriul Romaniei – valorificarea potentialului turistic – rezumatul tezei de doctorat (2012).
Este membru activ al Societatii de Geografie din Romania, a adus contributii meritorii la afirmarea invatamantului geografic preuniversitar pe plan local, judetean si national, fiind rasplatit cu diplome de onoare si excelenta.