Editura Pro Universitaria Tehnica operatiunilor de turism. Studii de caz. Teste grila - Anca Adriana Cristea

Editura: Pro Universitaria

Autor: Anca Adriana Cristea

Anul publicării: 2013

ISBN: 978-606-647-497-9

Cod Produs: 9786066474979 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Turismul reprezinta un domeniu economic important pe plan mondiale si la nivel fiecarei tari. Desi criza economica continua sa afecteze majoritatea ramurilor de baza ale economiilor nationale, turismul sa se dezvolte in mod constant. In ceea ce priveste piata intermediarilor din turism se constata o reconfigurare sub aspect managerial, au fost realizate parteneriate strategice cu prestatori directi de servicii turistice, s-au produs asocieri, fuziuni sau absorbtii la nivelul marilor touroperatori mondiali.

In cuprinsul acestei lucrari sunt prezentate aspecte practice legate de: rolul intermediarilor in turism, constituirea unei agentii, legislatia specifica, organizarea activitatii agentiei de turism, conceperea produsului turistic, asistenta turistica si contractele din turism.

Obiectivele lucrarii
Culegerea de studii de caz constituie o selectie de aspecte practice structurate pe baza cursului de referinta pentru studentii anului III semestrul I de la formele de invatamant ZI si FR ai Facultatii de Management Turistic si Comercial.

Prin insusirea cunostintelor prezentate se urmareste dobandirea de competente specifice privind activitatile operative si manageriale din cadrul agentiei de turism, cunoasterea si utilizarea documentelor specifice sistemului informational din cadrul agentiei de turism.

Studentii vor putea utiliza informatiile prezentate in studiile de caz in vederea realizarii proiectului pentru evaluare finala a disciplinei. Pentru a veni in sprijinul studentilor in procesul de insusire a cunostintelor teoretice si practice pentru evaluarea pe parcurs si pentru evaluarea finala, sunt formulate teme de studiu individual pentru fiecare studiu de caz. In conformitate cu programa de studiu pentru aceasta disciplina si cu notele de curs sunt prezentate si teste grila.
  • Tehnica operatiunilor de turism. Studii de caz. Teste grila - Anca Adriana Cristea

Anca Adriana Cristea

EXPERIENTA PROFESIONALA:

1997 - prezent, Lector universitar,

Universitatea Crestina “Dimitrie Cantemir, Bucuresti

1999 - cadru didactic asociat, IROFAL
1998 - prezent,cadru didactic asociat THR C
1995 - 1997, cadru didactic asociat,

Universitatea Romano-Americana, Bucuresti

1995 - prezent, cadru didactic asociat, ASE, Catedra de Marketing
1992 - 1998, expert INFMT Bucuresti
1991 - 1992, profesor, Grup Scolar economic Alba Iulia
1986 - 1991, economist tehnolog in alimentatie publica, ICSMAAP, Alba Iulia.

Obiectivele lucrarii