Editura Pro Universitaria Cercetari privind managementul pensiunii agroturistice din zona Muntilor Apuseni - Andora Evelina Simina

Editura: Pro Universitaria

Autor: Andora Evelina Simina

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1699-1

Cod Produs: 9786062616991 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea - Cercetari privind managementul pensiunii agroturistice din zona Muntilor Apuseni – este un bun ghid pentru studentii de la specializarile turism, agroturism, management, pentru managerii de pensiuni turistice si agroturistice din intreaga tara, precum si pentru cei doritori sa infiinteze pensiuni agroturistice.

In ziua de astazi, cand pretentiile turistilor sunt din ce in ce mai mari, managerii de pensiuni agroturistice trebuie sa tina pasul cu cerintele pietei, sa realizeze o activitate eficienta, sa fie deschisi schimbarilor si sa se adapteze din mers acestora, urmarind atat satisfacerea nevoilor turistilor care le calca pragul pensiunii, cat si obtinerea de profit. Managerii de pensiuni agroturistice trebuie sa coordoneze activitatile de zi cu zi, astfel incat sa primeze munca in echipa, cu accent pe obtinerea rezultatului scontat care reprezinta un deziderat asteptat. La pensiunea agroturistica, managerul este prin definitie lider, persoana activa, cu initiativa care traseaza directia strategica a entitatii turistice si care are viziunea de succes prin implementarea de politici ce duc la atingerea obiectivelor propuse.
Lucrarea este structurata pe 5 capitole si are ca scop investigarea tipologiei manageriale de la nivelul pensiunilor agroturistice, din zona Muntilor Apuseni, in vederea propunerii de masuri de imbunatatire care sa duca la cresterea calitativa a actului managerial si in acelasi timp la prestarea in bune conditii a serviciilor agroturistice.
  • Cercetari privind managementul pensiunii agroturistice din zona Muntilor Apuseni - Andora Evelina Simina

Este profesor titular, la specializarea Comert – Servicii din cadrul Colegiului Tehnologic ,,Grigore Cerchez” Bucuresti, cu o vechime de peste 25 de ani in invatamantul preuniversitar. Este absolventa a Scolii Normale ,,Sabin Dragoi” din Deva, a Facultatii de Drept din cadrul Universitatii de Vest ,,Vasile Goldis” din Arad, a Facultatii de Management din cadrul Universitatii din Petrosani, a urmat cursurile masterale Managementul ospitalitatii si turismului din cadrul Universitatii din Petrosani, a cursurilor masterale Management in agroturism si alimentatie publica din cadrul Facultatii de Management si Inginerie Economica in Agricultura si Dezvoltare Rurala si cursurile doctorale din cadrul Universitatii de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara din Bucuresti. A participat la conferinte nationale si internationale, simpozioane pe teme de pedagogie, management si turism. A publicat articole in reviste cu factori de impact international.