MANAGEMENTUL PROIECTELOR CU FINANTARE EUROPEANA

Autor: Georgeta Ilie

Cod Produs: 9786062801724 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download

Lucrarea de fata isi propune prezentarea cunostintelor si exersarea competentelor si aptitudinilor necesare unei performante manageriale ridicate, prin furnizarea instrumentelor utile procesului decizional in afaceri. Astfel, sunt prezentate elemente esentiale specifice managementului proiectelor, planului de afaceri, studiilor de fezabilitate, proiectelor finantate din fonduri europene.

Pe parcursul desfasurarii cartii sunt prevazute o serie de lucrari aplicative care ofera posibilitatea deprinderii abilitatilor necesare elaborarii si implementarii unui proiect, plan de afaceri, studiu de fezabilitate si elaborarii cu succes a unui proiect cu finantare europeana.

Lucrarea urmareste o serie de obiective intre care se remarca urmatoarele: prezentarea cunostintelor specifice managementului proiectelor; intelegerea sistemica si practica a unui proiect; intocmirea si parcurgerea fazelor unui proiect; cunoasterea modalitatilor de lucru in echipa in cadrul unei proiect; asigurarea resurselor operationale ale unui proiect; conceperea si administrarea bugetului unui proiect; gestionarea comunicarii in cadrul unui proiect; identificarea si prevenirea riscurilor asociate unui proiect; dezvoltarea aptitudinilor si competentelor decizionale necesare rezolvarii problemelor complexe din mediul organizational actual; intelegerea sistemica a planului de afaceri; dezvoltarea aptitudinilor, abilitatilor si competentelor in elaborarea si implementarea unui plan de afaceri; desfasurarea ideii afacerii in elemente specifice in vederea verificarii si demonstrarii viabilitatii acesteia; evidentierea avantajelor reale ale unei afaceri; dobandirea cunostintelor necesare intocmirii si implementarii proiectelor cu finantare din fonduri structurale.

Cartea se adreseaza unui grup tinta format din studenti si masteranzi, manageri de proiecte, angajati din organizatii cu responsabilitati directe in realizarea de proiecte sau in organizarea activitatilor, angajatilor din institutii financiar-bancare cu atributii in aprobarea creditelor de afaceri, liber-profesionisti (freelancer).

Autoarea

• MANAGEMENTUL PROIECTELOR CU FINANTARE EUROPEANA