Editura Creator Regula fara reguli. Netflix si cultura reinventarii - Erin Meyer, Reed Hastings

Editura: Creator

Autor: Erin Meyer, Reed Hastings

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-029-459-7

Stoc limitat
Cod Produs: 9786060294597 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Regula fara reguli demonstreaza nu doar ca este posibil sa aspiri simultan spre libertate si responsabilitate, ci si ca, pentru ca Silicon Valley si noi ceilalti sa ne dezvoltam impreuna, acest scop este unul esential.”
The New York Times

„Hastings, director executiv si cofondator Netflix, si Meyer, profesor de business in cadrul INSEAD, se aliaza pentru a examina culturile, reusitele si lectiile organizationale invatate la Netflix, explicand, pe rand, situatii si proceduri interne. Formatul conversational face cartea mai usor de urmarit: informativa, incitanta si realista.”
Booklist
Erin Meyer

Erin Meyer este autoarea The Culture Map: Breaking Through the Invisible Boundaries of Global Business si profesor in cadrul INSEAD, una dintre cele mai importante scoli de afaceri internationale din lume. Studiile ei au fost publicate in Harvard Business Review, The New York Times si pe Forbes.com. In 2019, Meyer a fost selectata de Thinkers50 drept unul dintre cei mai influenti cincizeci de ganditori antreprenoriali din lume. Si-a luat diploma de master in administrarea afacerilor la INSEAD in 2004, iar in prezent locuieste in Paris, Franta. In 1994 si 1995, Meyer a fost profesor voluntar Peace Corps in sudul Africii.

Reed Hastings

Reed Hastings este antreprenorul care a revolutionat industria divertismentului din 1997, cand a infiintat Netflix; fiind presedinte si director executiv al companiei din 1999. Prima sa companie, Pure Software, a fost lansata in 1991 si a fost achizitionata chiar inainte de lansarea Netflix. Hastings a fost membru al Consiliului Educational al Statului California din 2000 pana in 2004 si este un filantrop activ in sectorul educatiei. A fost membru de consiliu in cadrul catorva organizatii educationale, printre care se numara Dreambox Learning, KIPP Foundation si Institutul Pahara. Si-a luat licenta la Bowdoin College, in 1983, si masteratul in inteligenta artificiala la Stanford University, in 1988. Intre Bowdoin si Stanford, Reed a fost profesor voluntar Peace Corps in sudul Africii.

The New York Times

Booklist