Editura Publica Screw it, let`s do it. Lectii din scoala vietii - Richard Branson

Editura: Publica

Autor: Richard Branson

Anul publicării: 2009

ISBN: 978-973-1931-01-2

Cod Produs: 9789731931012 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Screw it, Let`s do it este o atitudine. Este atitudinea care il caracterizeaza pe Richard Branson. Cu alte cuvinte, lui Branson ii plac provocarile si le raspunde cu curaj. Screw It, Let`s Do It inseamna sa crezi ca poti face un lucru, chiar daca altii sunt sceptici. Trebuie doar sa incerci si iar sa incerci, pana cand reusesti.

In Screw It, Let`s Do It, Richard Branson impartaseste cateva dintre lectiile de viata si cariera pe care le-a trait si cum a folosit aceste invataminte. Rezultatul sunt cateva principii-sfat:

Sa crezi ca ceea ce iti propui poate fi facut
    Traieste viata din plin
    Distreaza-te, munceste din greu si banii vor veni
    Calculeaza riscurile si asuma-ti-le
    Nu regreta nimic
    Urmeaza-ti visurile, dar in lumea reala bazeaza-te pe tine
    Fa ca fiecare secunda sa conteze

Richard Branson mai vorbeste si despre cum vede viitorul: un viitor in care fiecare sa isi asume responsabilitatea de protejare a mediului inconjurator, de ajutorare a celor care au nevoie.

Cartea este scrisa intr-un stil simplu si direct. Interesanta si captivanta, Screw It, Let`s Do It este o propunere de dezvoltare personala si a afacerii, un ghid pentru oricine doreste sa isi traiasca viata din plin, exact asa cum face si Richard Branson.

Fa-o!
    Fii inovator!:
    Sistemul nu este sacru.
    Gandeste creativ!
    Fa un lucru bun!
    Schimba lumea, chiar daca o faci la un nivel mic.
    Creeaza emotie prin ceea ce faci.
    Trebuie sa ai SEX APPEAL!
    Simte-te bine!
    Trebuie sa ai o atitudine pozitiva, insa cand lucrurile inceteaza sa fie distractive, treci mai departe
    Fii constient de faptul ca orice iti doresti poate fi implinit.
Richard Branson este recunoscut pentru indrazneala si apetitul de a face afaceri noi. Incepand din 1968 a creat peste 360 de companii marca Virgin. A debutat cu casa de productie Virgin Records care promova artisti necunoscuti, dar cu potential.

Acum imperiul Virgin include carti de credit, linii aeriene, trenuri sau agentii de turism. Nu trebuie omise companiile infiintate ca urmare a preocuparii pentru viitorul umanitatii si al mediului inconjurator: Virgin Health Bank (banca de stocare a materialului genetic, prelevat din ombilicul nou nascutilor) si Virgin Fuels (companie al carei obiect de activitate este descoperirea de combustibili alternativi). Afacerile sale sunt raspandite in Marea Britanie, Statele Unite, Australia, Canada, Asia, Europa si Africa de Sud.

Sir Richard Branson ocupa locul 261 in lista celor mai bogati oameni din lume intocmita de Forbes pentru anul 2009. Este autorul cartilor „Losing My Virginity“ si „Business Stripped Bare“, ambele aflate in curs de aparitie la editura Publica.

Richard Branson ocupa in prezent pozitia 9 in clasamentul global al celor mai influenti ganditori de business Thinkers 50.

In aceasta carte privesc spre viitor. S-au schimbat multe de cand am infiintat in 1968 compania Virgin si va explic modul in care intentionez sa imi continuu ideile si sa le duc la un alt nivel si in alte arii de activitate, de exemplu lansarea combustibililor Virgin, aceasta fiind directia inspre care se indreapta compania acum. Lectiile invatate de la altii, vorbele de duh din proverbe si sfaturile din partea prietenilor au contribuit mult la succesul meu. In mod ironic, nu am fost un adept al lucrurilor facute ca la carte, insa m-am inspirat si am fost influentat de multi oameni remarcabili. Sper ca si voi sa gasiti inspiratie in aceste pagini. De-a lungul vietii mele am avut multe rezultate remarcabile. Acum a venit momentul sa impartasesc ideile si secretele care m-au condus spre succes, insa nu doar pentru a te ajuta sa-ti atingi scopul! Am inceput sa fim constienti de efectele pe care le au toate actiunile noastre asupra mediului inconjurator, de aceea eu cred cu tarie ca fiecare dintre noi este responsabil, ca individ sau ca organizatie, sa nu mai aduca daune si sa nu mai faca rau! Ma voi folosi de capitalismul Gaia sa explic de ce trebuie sa luam la cunostinta in ce fel daunam noi sau actiunile noastre mediului inconjurator; ba mai mult, de ce este randul companiilor mari ca Virgin sa va ghideze spre un mod holistic de abordare a businessului.

RICHARD BRANSON

Sa crezi ca ceea ce iti propui poate fi facut
    Traieste viata din plin
    Distreaza-te, munceste din greu si banii vor veni
    Calculeaza riscurile si asuma-ti-le
    Nu regreta nimic
    Urmeaza-ti visurile, dar in lumea reala bazeaza-te pe tine
    Fa ca fiecare secunda sa conteze

Fa-o!
    Fii inovator!:
    Sistemul nu este sacru.
    Gandeste creativ!
    Fa un lucru bun!
    Schimba lumea, chiar daca o faci la un nivel mic.
    Creeaza emotie prin ceea ce faci.
    Trebuie sa ai SEX APPEAL!
    Simte-te bine!
    Fii constient de faptul ca orice iti doresti poate fi implinit.