Editura Paralela 45 Ratiunea mai presus de emotii - Dennis Greenberger, Christine A. Padesky

Editura: Paralela 45

Autor: Dennis Greenberger, Christine A. Padesky

Anul publicării: 2011

ISBN: 978-973-47-1279-3

Cod Produs: 9789734712793 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Rareori se intampla ca o carte sa-ti schimbe viata. O astfel de carte este Ratiunea mai presus de emotii. Greenberger si Padesky au condensat intelepciunea si stiinta din psihoterapie si au scris un manual usor de inteles, capabil sa provoace aceasta schimbare. Aceasta carte se preteaza a fi citita, recitita si recomandata altora, de catre terapeuti, pacienti si oameni care cauta sa-si imbunatateasca viata.

In ultimele decenii, terapia cognitiva a fost folosita cu succes pentru a ajuta pacientii care sufereau de depresie, atacuri de panica, fobii, furie, tulburari asociate stresului, probleme de relationare in cuplu, in adictii precum abuzul de alcool si droguri, tulburari de alimentatie si multe alte dificultati care determina oamenii sa vina la terapie.

Aceasta carte ii invata pe cititori principiile centrale care au stat la baza succesului terapiei in toate aceste probleme.

Ratiunea mai presus de emotii se va dovedi o importanta piatra de hotar in evolutia terapiei cognitive. Niciodata pana acum nu au fost explicate pas cu pas secretele si tainele terapiei cognitive intr-o mainera atat de accesibila pentru publicul nespecializat.

Greenberger si Padesky furnizeaza intrebari orientative, sugestii, mementouri si fise de lucru care au fost dezvoltate din propria lor practica in clinica – instrumente ce pot fi in acelasi timp atat mobilul, cat si harta oamenilor aflati in cautarea unor schimbari fundamentale in viata lor.

Aceasta este o carte speciala si rara, ce poate fi cu usurinta folosita in autoperfectionare sau ca ajutor in terapie.