Editura Publica Regandeste. Forta cunoasterii lucrurilor pe care nu le cunosti - Adam Grant

Editura: Publica

Autor: Adam Grant

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-722-437-5

Cod Produs: 9786067224375 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
De regula, inteligenta este vazuta ca abilitatea de a gandi si de a invata, dar, intr-o lume care cunoaste o schimbare rapida, mai exista un set de abilitati cognitive care ar putea sa conteze si mai mult: capacitatea de a regandi si de a te dezvata. In viata de zi cu zi, prea multi dintre noi preferam confortul convingerii in detrimentul disconfortului indoielii. Ascultam opiniile care ne fac sa ne simtim bine, nu pe cele care ne fac sa gandim intens. Privim dezacordul ca pe o amenintare la adresa eurilor noastre, nu ca pe o oportunitate de a invata. Ne inconjuram de oameni care ne aproba concluziile, cand ar trebui sa gravitam in jurul celor care ne contesta procesul de gandire.

Astfel, opiniile ni se osifica mult inaintea scheletului. Gandim prea mult ca niste predicatori care isi apara credintele sacre, ca niste procurori care dovedesc greseala partii adverse si ca niste politicieni care lanseaza o campanie menita sa le castige aprobarea electoratului, dar prea putin ca niste oameni de stiinta aflati in cautarea adevarului. Inteligenta nu este un leac, ba poate fi chiar un blestem: abilitatea de a gandi sprinten ne poate diminua capacitatea de a regandi. Cu cat suntem mai sclipitori, cu atat putem deveni mai orbi fata de propriile limite.

Cu idei indraznete si argumente riguroase, Adam Grant cerceteaza modul in care putem gusta placerea de a ne insela, in care putem introduce nuante in discutiile controversate si in care putem edifica scoli, locuri de munca si comunitati de oameni care continua sa invete toata viata. Veti afla cum castiga disputele un campion international de dezbateri, cum ii determina un muzician negru pe adeptii suprematiei albe sa renunte la ura si cum ii convinge un consultant in materie de vaccinuri pe niste parinti ingrijorati sa-si imunizeze copiii.

Regandeste dezvaluie faptul ca nu trebuie sa credem tot ceea ce ne trece prin minte ori sa internalizam tot ceea ce simtim. Este o invitatie sa renuntam la conceptiile care nu ne mai sunt de folos si sa pretuim flexibilitatea mintala mai mult decat consecventa prosteasca. In vreme ce cunoasterea inseamna putere, a sti ceea ce nu cunoastem inseamna intelepciune.

Adam Grant crede ca receptivitatea este o abilitate care se poate invata. Si nimeni nu ar putea sa predea aceasta enorm de pretioasa abilitate mai bine decat o face el in Regandeste. Ideile socant de patrunzatoare pe care le prezinta garanteaza ca veti fi indemnati sa va reganditi opiniile si cele mai importante decizii. — Daniel Kahneman, laureat al Premiului Nobel pentru Economie, autorul cartii Gandire rapida, gandire lenta, bestseller New York Times

Regandeste este o lectura obligatorie pentru oricine doreste sa creeze o cultura bazata pe invatare si explorare, acasa, la locul de munca sau la scoala. Cu caldura si umor, Adam Grant transforma o serie de cercetari complexe intr-o pledoarie convingatoare in favoarea ideii ca ar trebui sa punem constant sub semnul intrebarii vechi presupozitii si sa adoptam noi idei si perspective. Intr-o lume din ce in ce mai scindata, invatamintele din aceasta carte sunt mai importante decat oricand. — Bill si Melinda Gates, copresedinti ai Fundatiei Gates

Cartea potrivita pentru momentul prezent. Da, invatarea solicita concentrare. Dar, dezvatarea si reinvatarea solicita mult mai mult – necesita sa alegem curajul in detrimentul confortului. In Regandeste, Adam Grant impleteste cercetarea si naratiunea ca sa ne ajute sa ne dezvoltam musculatura intelectuala si emotionala de care avem nevoie pentru a ramane suficient de curiosi fata de lume incat sa o schimbam realmente. Nicicand nu m-am simtit atat de increzatoare fata de ceea ce nu stiu. — Brené Brown, autoarea cartii Indrazneste sa conduci, bestseller New York Times

#1 New York Times Bestseller
ADAM GRANT preda psihologie organizationala la Wharton si este unul dintre cei mai populari vorbitori ai conferintelor TED. Cartile pe care le-a scris s-au vandut in milioane de exemplare, prelegerile tinute au fost vizionate de peste 25 de milioane de ori, iar podcastul sau WorkLife with Adam Grant s-a plasat in varful topurilor de audienta. Cercetarile sale de pionierat i-au inspirat pe oameni sa regandeasca presupozitii fundamentale despre motivatie, generozitate si creativitate.

A fost recunoscut drept unul dintre primii zece cei mai influenti ganditori in domeniul managementului si s-a clasat in topul revistei Fortune al teoreticienilor sub 40 de ani. I s-au decernat distinctii pentru realizari stiintifice remarcabile de organizatii precum American Psychological Association si National Scientific Foundation. A obtinut titlul stiintific de B.A. la Harvard si doctoratul la University of Michigan si a facut parte din lotul olimpic pentru juniori la sarituri in apa de la trambulina. Locuieste in Philadelphia cu sotia si cei trei copii ai lor.

#1 New York Times Bestseller