Editura Curtea Veche Bucuria leadershipului. Cum poate psihologia pozitiva sa te faca mai influent si mai fericit intr-o lume plina de provocari - Tal Ben-Shahar , Angus Ridgway

Editura: Curtea Veche

Autor: Tal Ben-Shahar , Angus Ridgway

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0957-7

Cod Produs: 9786064409577 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Bucuria leadershipului prezinta etapele de urmat, precum si cateva secrete de care sa tii cont daca vrei sa devii un lider de tipul 10×, adica „seful, partenerul si colegul ideal“. Desi cuvantul-cheie in jurul caruia se construiesc motivatiile cartii este leadership, ea nu se adreseaza numai celor care vor sa isi cultive calitatile de buni conducatori in organizatiile in care lucreaza, ci tuturor acelora care isi doresc o viata implinita. Pentru ca de insusirile unui lider bun e nevoie la tot pasul, in cele mai neasteptate situatii de zi cu zi.

Concluzia autorilor? Un lider exemplar e deschis la inedit, profita la maximum de propriile abilitati, cauta senzationalul acolo unde ceilalti nu il intrevad, pune bazele unor relatii autentice si reuseste sa isi implineasca potentialul, totul sub semnul bucuriei.
  • Bucuria leadershipului. Cum poate psihologia pozitiva sa te faca mai influent si mai fericit intr-o lume plina de provocari - Tal Ben-Shahar , Angus Ridgway

Tal Ben-Shahar, nascut in 1970, este un profesor american de origine isrealiana si scriitor in domeniile psihologiei si leadershipului pozitiv.

Ca lector la Universitatea Harvard, Ben-Shahar a creat in 2002 un curs de psihologie pozitiva la care s-au inscris initial opt studenti. In urmatorul an numarul acestora a ajuns la 885, iar de-a lungul timpului a ajuns sa fie cel mai popular de la Harvard, fiind audiat astazi de aproximativ 20% din numarul total de studenti.

Angus Ridgway (n. 1966, Liverpool), CEO la Potentialife, este public speaker, autor si antreprenor in domeniul dezvoltarii personale si al leadershipului sustenabil. Absolvent al Universitatii Nottingham, este licentiat in matematica pura si are un MBA obtinut la INSEAD. Cu o cariera de doua decenii in domeniul consultantei in management la McKinsey & Company, Angus a condus campanii de planificare strategica in Europa, Orientul Mijlociu si Africa.

In 2011, impreuna cu Tal Ben‐Shahar, a pus bazele Potentialife, cu scopul de a face cunoscuta in lume stiinta dezvoltarii armonioase. Interesul pentru leadership i‐a fost starnit de multitudinea profilurilor de lideri pe care le‐a intalnit la clientii sai de‐a lungul carierei.

Este casatorit, are doi copii si locuieste la Paris.