Editura Publica Flux. Psihologia fericirii - Mihaly Csikszentmihalyi

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-606-722-063-6

Cod Produs: 9786067220636 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Celebrele investigatii ale psihologului Mihaly Csikszentmihalyi privind „experienta optimala“ au aratat ca o traire este cu adevarat satisfacatoare in prezenta unei stari a constiintei numita flux. In starea de flux, oamenii traiesc un sentiment profund de bucurie, creativitate si implicare completa.

In aceasta lucrare inovatoare, Csikszentmihalyi descrie modurile in care poate fi controlata aceasta stare pozitiva, pentru a nu fi lasata la voia intamplarii.

Flux: psihologia fericirii ne invata cum, prin ordonarea informatiei din constiinta, putem descoperi adevarata fericire si putem creste semnificativ calitatea vietii.

Exploreaza o stare numita flux, sentimentul unei implicari totale intr-o activitate creativa sau de joc.

Time

Principalul cercetator al „starii de flux“... Csikszentmihalyi raspunde din nou la intrebarea „Ce ii motiveaza pe oameni?“.

Newsweek

Csikszentmihalyi ajunge la o concluzie pe care o cunoastem intuitiv cu totii, in ciuda negarii insistente (si incurajate cultural) a acestui adevar. Si anume ca nu ceea ce ni se intampla ne determina fericirea, ci modul in care interpretam aceasta realitate. O critica culturala de profunzime... Modul in care Csikszentmihalyi integreaza cercetarile privind constiinta, psihologia persoanei si spiritualitatea este remarcabil.

Los Angeles Times

O adevarata inspiratie.

Chicago Sun-Times
MIHALY CSIKSZENTMIHALYI este profesor la Claremont Graduate University. Inainte a fost director al Departamentului de Psihologie al Universitatii din Chicago si al Departamentului de Sociologie si Antropologie al Lake Forest College.  Principalele teme care fac obiectul studiilor sale sunt fericirea si creativitatea, dar lucrul care i-a adus celebritatea a fost inventarea conceptului de flux, tratat in nenumarate studii de cercetare si lucrari de specialitate, citate peste tot in lume. Martin Seligman, fostul presedinte al Asociatiei Americane de Psihologie l-a numit pe Csikszentmihalyi cel mai bun cercetator din domeniul psihologiei pozitive din lume.

Time

Newsweek