Editura Curtea Veche Fake news, hateri si cyberbullying. Cui servesc si cum sa te feresti - Mauro Munafò , Marta Pantaleo

Editura: Curtea Veche

Autor: Mauro Munafò , Marta Pantaleo

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-44-0974-4

Cod Produs: 9786064409744 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Fake news este o carte alcatuita dupa regulile nescrise ale publicatiilor online ale momentului. Toate capitolele confrunta si explica fenomene digitale din sfera stirilor false sau a practicilor aparute odata cu internetul si propagate prin intermediul retelelor de socializare. In paginile ei sunt propuse solutii pentru tehnologii precum deepfake si realitati ca cyberbullyingul si sunt prezentate cele mai elocvente exemple de situatii pe care ar trebui sa le evitam ca sa ramanem in siguranta online.

Ilustratiile Martei Pantaleo si textul lui Mauro Munafò ne poarta intr-o calatorie de redescoperire a stirilor false, de la primele surse istorice care le-au consemnat pana in zilele noastre. Gasim in placheta lui Munafò atat curiozitati despre fake news, cat si nenumarate situatii reale in care minciunile au pus in pericol viata unor nevinovati. El pledeaza aici cu multa rigurozitate pentru verificarea informatiilor, clementa in mediul online si actiune impotriva agresorilor digitali.
  • Fake news, hateri si cyberbullying. Cui servesc si cum sa te feresti - Mauro Munafò , Marta Pantaleo

Mauro Munafò s-a nascut in provincia Messina si a urmat stiintele comunicarii si jurnalismul la Università degli Studi di Padova si la Instituto „Carlo de Martino“ din Milano. Este jurnalist la saptamanalul italian L’Espresso din anul 2013. Anchetele pe care le-a facut in ultimii ani au acoperit subiecte politice, din sfera digitala si au analizat felul in care folosim retelele de socializare pentru comunicarea electorala. A colaborat si cu publicatii precum Repubblica, Wired sau Sole 24 Ore. In timpul liber administreaza blogul „Il Paese che non ama“ si pagina de Facebook cu acelasi nume.

Marta Pantaleo este considerata una dintre cele mai interesante voci din randul ilustratorilor italieni. Prima ei carte, Ciao ciao giocattoli, aparuta in 2016, a castigat premiul Silent Book Contest. De atunci, lucreaza cu unii dintre cei mai importanti editori si cu unele dintre cele mai importante publicatii din Italia si din lume, printre care The New York Times, la Repubblica, La Stampa, Corriere della Sera, Orecchio Acerbo, De Agostini si Feltrinelli.