Editura Paralela 45 Daca vrei sa gasesti fericirea! Manual de psihologia si psihoterapia comunicarii - Mihail Litvak

Editura: Paralela 45

Autor: Mihail Litvak

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-973-47-2548-9

Cod Produs: 9789734725489 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Aparuta pentru prima oara in 1995, Daca vrei sa gasesti fericirea a cunoscut numeroase tiraje si editii noi, demonstrand ca exista foarte multi oameni care isi doresc sa se dezvolte pe plan personal. Intre timp s-a transformat intr-un manual interesant atat pentru profesionisti, cat si pentru cercul larg de cititori preocupati de aceste probleme. Pentru ca, asa cum spune autorul, „o emotie schimba nu numai infatisarea exterioara a omului, ci si activitatea organelor interne, procesele de schimb, starea sistemului nervos… Cand ne hranim rational, consumam anumite cantitati de proteine, grasimi, carbohidrati, vitamine s.a.m.d. Dar ce trebuie sa facem pentru o hrana emotionala rationala? Pentru existenta noastra fericita?”

Mihail Litvak (n. 1938) este medic psihiatru, psiholog si psihoterapeut. In ultimii 25 de ani cartile lui s-au bucurat de un succes deosebit in Rusia, au fost traduse in numeroase tari si au ajuns sa constituie cele mai bune indrumare psihologice pentru persoane din toate categoriile sociale.
  • Daca vrei sa gasesti fericirea! Manual de psihologia si psihoterapia comunicarii - Mihail Litvak

Mihail Litvak (n. 1938) a absolvit Facultatea de Medicina din Rostov in 1961. A lucrat ca psihiatru in Spitalul Universitar din acelasi oras, iar din 1980 este profesor de psihiatrie al Facultatii de Inalte Studii Medicale, unde preda psihiatrie, narcologie, psihoterapie, psihologie medicala si sexologie. A scris sute de articole stiintifice cu aceste teme, iar din 1993 a inceput sa scrie carti adresate publicului larg, bucurandu-se de un succes extraordinar. Majoritatea acestor carti au inregistrat pana astazi intre 20 si 40 de reeditari. Datorita ideilor si modalitatilor originale de punere in practica a celor mai moderne cunostinte de psihologie si psihiatrie, este foarte iubit de public. Pana astazi, a scris peste 30 de carti care s-au vandut in peste 6 000 000 de exemplare.