Editura Curtea Veche Cum sa nu faci nimic. Economia atentiei si capcanele ei - Jenny Odell

Editura: Curtea Veche

Autor: Jenny Odell

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-44-1294-2

Cod Produs: 9786064412942 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Atentia noastra a ajuns moneda de schimb intr-o lume in care valoarea unui individ se masoara in functie de cat este de productiv. Ne sacrificam libertatea, forta de gandire, sanatatea fizica si pe cea mintala pentru a satisface o piata capitalista care nu tine cont de nevoile noastre.

In cartea de fata, castigatoare a numeroase premii si una dintre preferatele fostului presedinte Barack Obama, autoarea ne arata unde gresim in aceasta tranzactie. Ea nu promoveaza retragerea din societate, asemenea filozofiilor din vechime, ci mai degraba o schimbare a perspectivei. Astfel, o atentie sporita acordata lucrurilor care chiar conteaza poate duce la actiuni politice, sociale si economice semnificative si la o intelegere mai profunda asupra sinelui.

Cum sa nu faci nimic a fost declarata cartea anului de publicatii precum Time, The New Yorker, GQ, Elle, Fortune, Boing Boing si The Irish Times.
  • Cum sa nu faci nimic. Economia atentiei si capcanele ei - Jenny Odell

Jenny Odell este artista multidisciplinara, scriitoare si profesoara la Stanford University din 2013, unde preda arta pe internet si design digital si fizic. Locuieste in Oakland, California. Are o diploma in literatura engleza si una in design si tehnologie. E pasionata de observarea pasarilor, de colectionarea capturilor de ecran si de observarea felului in care atentia (sau lipsa ei) duce la schimbari semnificative de perceptie in viata de zi cu zi. Multe dintre operele sale au fost expuse in centre importante precum The Contemporary Jewish Museum, The New York Public Library, The Marjorie Barrick Museum (Las Vegas), Les Rencontres D’Arles, Fotomuseum Antwerpen, Fotomuseum Winterthur, La Gaité Lyrique (Paris), Lishui Photography Festival (China) si apexart (NY).