Editura Curtea Veche Cele cinci limbaje ale scuzelor. Cand parerile de rau nu mai sunt de ajuns. Editia a III-a - Gary Chapman, Jennifer Thomas

Editura: Curtea Veche

Autor: Gary Chapman, Jennifer Thomas

Editia: a 3-a

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-588-813-5

Cod Produs: 9786065888135 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Prea putine dintre cartile aparute pana acum ne invata care este atitudinea pe care trebuie sa o avem atunci cand gresim. Tuturor ni s-a intamplat sa avem reactii exagerate fata de parinti, fata copii sau fata de partenerul de viata ori pur si simplu sa nu putem fi iertati sau sa nu stim, la randul nostru, cum sa iertam.

Asa cum exista un limbaj distinct prin care iti exprimi iubirea, la fel exista si un limbaj aparte prin care iti ceri iertare. Gary Chapman si Jennifer Thomas, reputati experti in relatiile interumane, se adreseaza cititorilor care sunt hotarati sa invinga frica de a-l ierta pe celalalt, fiindca, in mod firesc, de fiecare data ne punem intrebarea: „Oare va gresi din nou?“ Limbajele scuzelor implica asumarea raspunderii pentru faptele noastre. De multe ori, cei care gresesc nu au un suflet bolnav, ci o perceptie gresita. Dupa ce vor urma pasii recomandati, cititorii vor depasi dificultatea morala de a fi iertati sau de a-i ierta pe cei de langa ei.
  • Cele cinci limbaje ale scuzelor. Cand parerile de rau nu mai sunt de ajuns. Editia a III-a - Gary Chapman , Jennifer Thomas

Dr. Gary Chapman (n. 1938) este unul dintre cei mai renumiti consilieri din lume pe probleme de familie. De peste 35 de ani sustine conferinte pe teme de mariaj si educatie a copiilor in fata unui public numeros. El insusi casatorit de peste 45 de ani cu Karolyn si tata a doi copii, ofera si sedinte private de consiliere maritala.

Este realizatorul emisiunii radiofonice „A Love Language Minute“ si al matinalului de sambata „Building Relationships with Dr. Gary Chapman“, ambele difuzate de peste 400 de posturi de radio din SUA. Gary Chapman a sustinut un doctorat la Southwestern Baptist Theological Seminary si este pastor asociat in cadrul Calvary Baptist Church Winston‑Salem, Carolina de Nord.

A publicat zeci de carti, dintre care cele mai cunoscute sunt reunite in seria „5 Love Languages“, devenita bestseller.

Jennifer este coautoare alaturi de Dr Gary Chapman a cartii Cele cinci limbaje ale scuzelor. Cartile ei au fost traduse in 16 limbi straine si au vandut sute de mii de copii in toata lumea. Expertiza ei ii poate ajuta pe cititori si pe lideri sa stie lucruri importante de spus pentru a-si continua procesul de evolutie. Jennifer previne incidentele neplacute, ca ele sa nu devina catastrofe. Are un doctorat in psihologie clinica si psihologia comunitatii de la University of Maryland. Este totodata licentiata in psihologie si religie la University of Virginia.