Editura Publica Brief, 99 de chestii pe care as fi vrut sa le stiu cand am intrat in publicitate - Sorin Tranca

Editura: Publica

Autor: Sorin Tranca

Anul publicării: 2015

ISBN: 978-606-722-019-3

Stoc limitat
Cod Produs: 9786067220193 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
9 secrete ale muncii de creatie, dupa Sorin Tranca:

„Cand nu‑ti vine ideea, esti pe-aproape.”
„Doar unu la suta din ideile tale conteaza.”
„Un copywriter bun stie cand nu trebuie sa scrie nimic.”
„Un creativ bun e un bun traducator.”
„Directorul de creatie are patru minute pentru tine.”
„Cand, in sfarsit aleg, oamenii aleg emotional.”
„Cea mai importanta idee a ta e urmatoarea.”
„Secretul productivitatii? Planul B la planul B.”
„Curiozitatea e cea mai la indemana forma de inteligenta.”

Au mai contribuit: Bogdan Naumovici, Adrian Preda aka Predu, Razvan Capanescu, Robert Tiderle, Adrian Botan, Bogdana Butnar, Dorian Pascuci, Serban Alexandrescu, Alina Gavrila-Bortun
Director de Creatie si antreprenor, Sorin Tranca este unul dintre primii publicitari romani premiati international si un fervent sustinator al creativitatii romanesti.

Este tutore la Scoala ADC, mentor in programul „101 de start-up-uri de la stres la succes” al Fundatiei Romanian Business Leaders, initiator al „Superscrieri”, concurs de non-fiction creative writing si al „Creative Fitness Studio”.

Impreuna cu partenerii sai, Sorin Tranca este fondator al agentiei de publicitate FRIENDSTBWA, al Fundatiei Friends for Friends (ffff.ro) si al marketizator.com, prima platforma romaneasca de conversii pentru comert electronic.

Au mai contribuit:

Alina Gavrila-Bortun

Alina e Directorul de Creatie al legendarei D’arcy si fondator, in 2002, al Gavrila&Asociatii, agentie locala cu lucrari importante pentru Zapp Mobile sau Avon.

Serban Alexandrescu

Serban e mentorul multor creativi romani, castigatorul primelor premii internationale ale publicitatii romanesti si fondator al Headvertising — „what works best”.

Dorian Pascuci

Dorian a fost Art Director la Young&Roubicam si Director de Creatie la Tempo. In 2000 fondeaza ADDV, astazi Havas Worldwide Bucharest.

Bogdana Butnar

Bogdana a fost Creative Planner si strateg in agentii de publicitate, Business Developer si Managing Director in agentii digitale, Industry Manager la Google Romania, iar acum lucreaza din nou strategie de marketing si comunicare, insa la o agentie din Londra.

Adrian Botan

Adrian este Creative Chairman la McCann Bucharest si Global Executive Creative Director pentru Nestle, unul dintre clientii importanti ai retelei. Sub conducerea sa, McCann Bucharest (not Budapest) a devenit cea mai premiata agentie romaneasca.

Robert Tiderle

Robert este fondator si unic actionar al agentiei Papaya, probabil agentia cu cele mai multe premii Effie per capita din Romania. Inainte de a fi Director de Creatie, a mai fost bodyguard la Sofitel, customer loyalty la Connex, om de new business la Tempo, de strategie la GREY si Director de Marketing la Alexandrion Group.

Razvan Capanescu, „Capa”

Copywriter si Director de Creatie la Ogilvy, apoi la Publicis. Sub conducerea sa, Publicis ajunge una dintre cele mai prospere si creative agentii romanesti. Dupa un an la Londra a revenit, recent, in Romania, ca Director de Creatie la Leo Burnett.

Adrian Preda, „Predu”

Copywriter si Director de Creatie la BBDO Romania si McCann Ericksson Croatia, apoi Director de Creatie la o agentie digitala. Actualmente, Director de Creatie la FRIENDSTBWA si profesor de creative writing la FJSC.

Bogdan Naumovici

Bogdan este, probabil, cel mai cunoscut publicitar roman, Director de Creatie al Leo Burnett Romania in cea mai glorioasa perioada a agentiei si, din 2006, fondator al 23 Communication Ideas.

9 secrete ale muncii de creatie, dupa Sorin Tranca:

„Cand nu‑ti vine ideea, esti pe-aproape.”
„Doar unu la suta din ideile tale conteaza.”
„Un copywriter bun stie cand nu trebuie sa scrie nimic.”
„Un creativ bun e un bun traducator.”
„Directorul de creatie are patru minute pentru tine.”
„Cand, in sfarsit aleg, oamenii aleg emotional.”
„Cea mai importanta idee a ta e urmatoarea.”
„Secretul productivitatii? Planul B la planul B.”
„Curiozitatea e cea mai la indemana forma de inteligenta.”