Editura Pro Universitaria Terminologia lingvistica in primele gramatici romanesti de la Eustatievici la Heliade Rdulescu - Laura Elena Pascale

Editura: Pro Universitaria

Autor: Laura Elena Pascale

Anul publicării: 2023

ISBN: 978-606-26-1681-6

Cod Produs: 9786062616816 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea si-a propus sa inventarieze si sa analizeze din perspectiva sincronica si diacronica, termenii lingvisticii ce denumesc notiuni gramaticale care apar in primele gramatici ale limbii romane, scrise in limba romana.

Lucrarea a fost structurata in noua capitole care au ca obiect de investigatie terminologia specializata din primele gramatici romanesti de la sfarsitul secolului al XVIII-lea si inceputul secolului al XIX-lea si un glosar al termenilor de specialitate prin intermediul caruia se poate urmari in ce masura terminologia din perioada studiata se regaseste in terminologia actuala.
  • Terminologia lingvistica in primele gramatici romanesti de la Eustatievici la Heliade Rdulescu - Laura Elena Pascale

Este lector univ. dr. la Universitatea Ovidius din Constanta, Facultatea de Litere, Departamentul de Filologie romana, limbi clasice si balcanice. Este absolventa a specializarii Limba si literatura romana - Limba si literatura latina a aceleiasi facultati. A obtinut Diploma de doctor in filologie, la Universitatea din Bucuresti (2013). Are experienta in domeniul didactic 4 ani in invatamantul preuniversitar si 23 de ani in domeniul universitar. A publicat cateva manuale de limba romana pentru straini (Limba romana pentru studentii straini din anul pregatitor. Nivel A1-A2, coautor C. Dafinoiu, Editura Universitara, Bucuresti, 2013; editia a II-a imbunatatita si adaugita, 2014; editia a III-a imbunatatita si adaugita, 2015; Limba romana pentru straini. Nivel incepator, coautori C. Dafinoiu si V. Nedelcu, Ovidius University Press, Constanta, 2014; Limba romana pentru straini. Nivel A1-A2, coautor C. Dafinoiu, V. Nedelcu, L. Opreanu, Editura Eurodidactica, Otopeni, 2020; Limba romana pentru straini. Nivel B1-B2, coautori C. Dafinoiu, V. Nedelcu, L. Opreanu, Editura Total Publishing, Bucuresti, 2021), Minidigi LRS. Mic dictionar digital al limbii romane ca limba straina. Nivel A1-B1 (roman/ englez/ francez/ turc), coautori Dafinoiu C., Nedelcu V., Opreanu L, Iftime A., Hasan N., Editura Total Publishing, Bucuresti, 2021 si diverse articole stiintifice din 0domeniul didacticii limbii romane ca limba straina si din domeniul istoriei limbii romane (studii despre primele gramatici romanesti)