Editura Universitara Curs de limba latina pentru studentii facultatilor de teologie - Florentina Nicolae

ISBN: 978-606-28-0981-2

DOI: 10.5682/9786062809812

Anul publicării: 2019

Editia: revizuita

Editura: Editura Universitara

Autor: Florentina Nicolae

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062809812 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Curs de limba latina pentru studentii facultatilor de teologie

Florentina Nicolae

Acest curs de limba latina se adreseaza studentilor la facultatile cu profil teologic, precum si celor cu profil filologic, istoric si tuturor celor interesati in studierea latinei crestine, indeosebi a celei biblice si patristice.
Obiectivul acestui curs este prezentarea indeosebi a morfologiei latinei crestine, prin raportare la normele latinei clasice.
Elementele de teorie au fost prezentate in conformitate cu principiile gramaticii traditionale si ilustrate cu texte biblice si patristice, la care s-au adaugat cateva texte tarzii, din operele unor carturari romani de prestigiu, care au tratat probleme de teologie in lucrari scrise in limba latina (Petru Movila, Nicolae Milescu Spatarul).
In finalul fiecarui corpus teoretic se gaseste un set de expresii si citate celebre, Verba memorabilia, care imbina informatii de cultura teologica si elemente morfologice descrise in partea teoretica.
Au fost selectate cu preponderenta, fragmente din textile evanghelice, precum si expresii cu continut general valabil.
Dictionarul din finalul cursului este un instrument de lucru important pentru student. Au fost inregistrate toate cuvintele latinesti care apar pe parcursul acestui manual, pentru a usura operatiile de traducere si analiza pe care le implica textele.
Cursul de fata reprezinta editia a doua, revizuita si adaugita, a celui publicat in anul 2007, la editura Arhiepiscopiei Tomisului. Fata de prima editie, au fost inlocuite anumite texte cu altele considerate mai relevante pentru partea teoretica, au fost adaugate multiple informatii de morfologie si sintaxa, referitoare la latina crestina, au fost eliminate imaginile care insoteau textele si a fost completata mica antologie de texte crestine esentiale, cu fragmente din operele unor importanti reprezentanti ai literaturii patristice de limba latina. Autoarea