Editura Universitara Restructurari corporative. Lexic explicativ in limba romana si franceza - Gheorghe Hurduzeu, Rodica Stanciu Capota

ISBN: 978-606-28-0757-3

DOI: 10.5682/9786062807573

Anul publicării: 2018

Editura: Editura Universitara

Autor: Gheorghe Hurduzeu, Rodica Stanciu Capota

Cod Produs: 9786062807573 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

De ce un lexic explicativ in limbile romana si franceza pe tema Restructurari corporative? Cateva consideraţii despre rolul si importanţa limbii franceze in epoca actuala vin, alaturi de cele care justifica actualitatea temei – Restructurari corporative -, sa motiveze decizia noastra ca, dupa publicarea unui glosar de termeni in limbile romana si engleza, lucrare care s-a bucurat de un real succes, sa oferim publicului interesat un lexic explicativ in limbile romana si franceza.

Limba franceza este o limba vorbita peste tot in lume, fiind de asemenea cea mai invaţata limba straina dupa limba engleza. In acelasi timp, Franţa este a cincea mare putere comerciala si cea de a treia mai mare destinaţie pentru investiţiile straine, fiind un partener economic foarte important pentru Romania. Cunoasterea limbii franceze deschide usile companiilor franceze din Franţa si din strainatate, mai ales din ţarile vorbitoare de limba franceza (Canada, Elveţia, Belgia si continental african).

In ceea ce priveste procesul de restructurare corporativa, acesta este un proces amplu de transformare la nivelul unei companii, proces care aduce in prim plan nu numai acţiuni, metode, masuri noi dar si concepte, termeni, adesea elemente metaforice si de jargon, care trebuie explicitaţi si clarificaţi.

In acest context, lucrarea de faţa Restructurari corporative. Lexic explicativ in limbile romana si franceza reprezinta rezultatul preocuparilor noastre de a oferi un instrument de mare utilitate prin prezentarea a peste 4.000 de termeni in limbile romana si franceza.

Cu speranţa ca vom reusi sa convingem cititorii de importanţa acestei lucrari, nu ne ramane decat sa le mulţumim acestora si pentru sugestiile facute pentru o eventuala si necesara imbunataţire.

Autorii

• RESTRUCTURARI CORPORATIVE. LEXIC EXPLICATIV IN LIMBILE ROMANA SI FRANCEZA