Editura Curtea Veche Inteligenta emotionala in leadership. Editia a II-a - Daniel Goleman, Richard Boyatzis, Annie McKee

Editura: Curtea Veche

Autor: Daniel Goleman, Richard Boyatzis, Annie McKee

Editia: a 2-a

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-606-44-0165-6

Stoc limitat
Cod Produs: 9786064401656 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In paginile cartii de fata se regasesc experientele multor lideri cu o inteligenta emotionala deosebita. Din cercetarea acestor cazuri, au iesit la iveala raspunsuri la intrebari vitale privind conducerea bazata pe inteligenta emotionala. De exemplu, ce resurse le sunt necesare liderilor pentru a fi eficienti? De unde isi trage forta launtrica un lider? Cum ii inspira pe cei din jur? Cum creeaza un climat favorabil inventivitatii, performantei si relatiilor interumane?

Dimensiunea emotionala a activitatii de conducere – uneori invizibila, alteori ignorata – determina cat de bine vor functiona toate celelalte aspecte organizationale. Conducerea bazata pe inteligenta emotionala inspira si stimuleaza pasiunea si entuziasmul; de asemenea, sustine motivatia si devotamentul. Cei care si-au dezvoltat abilitatile emotionale au inceput sa se cunoasca mai bine, sa manifeste mai multa empatie, sa dea dovada de mai multa stapanire de sine si sa beneficieze de relatii interumane mai armonioase.

Inteligenta emotionala in leadership a trecut testul timpului, devenind una dintre cartile de referinta in domeniu. Aceasta editie, revizuita si adaugita, prezinta raspunsuri la intrebari vitale privind conducerea bazata pe inteligenta emotionala.
  • Inteligenta emotionala in leadership. Editia a II-a - Daniel Goleman, Richard Boyatzis, Annie McKee

Daniel Goleman (n. 7 martie 1946) si-a creat o reputatie mondiala de jurnalist si cercetator in psihologie clinica si stiinte comportamentale, domenii in care a obtinut doctoratul la Harvard. A fost redactor la The New York Times pe teme de stiinta, iar pentru articolele sale a fost nominalizat de doua ori la Premiul Pulitzer.

Richard Boyatzis este profesor de conduita organizationala si decan al Departamentului de conduita organizationala de la Facultatea de Management din cadrul Universitatii Case Western Reserve. Intre 1994 si 1999, a fost responsabil cu educatia si a avut functia de decan asociat al Departamentului de programe educative din cadrul aceleiasi facultati.

Annie McKee face parte din comitetul profesoral de la Scoala postuniversitara de pedagogie a Universitatii Pennsylvania, preda la Institutul Aresty de Educatie Executiva al Scolii Wharton si ofera consultanta liderilor din afaceri si diferitor organizatii din lumea intreaga. In acest rol, Annie McKee construieste abordari inovatoare pentru dezvoltarea competentelor de conducere si lucreaza la nivel international cu directori executivi, in calitate de consilier, concentrandu-se asupra transformarilor liderilor si organizatiilor.

In ultimii ani, McKee a condus operatiuni de dezvoltare a competentelor de conducere pentru Hay Group, a fost director executiv al Centrului pentru Dezvoltare Profesionala de la Universitatea Pennsylvania si a predat in programul de masterat al Scolii Wharton. A scris numeroase articole si a sustinut prelegeri despre inteligenta emotionala, schimbarea organizationala, dezvoltarea capacitatilor de conducere, educatia in management, administrarea unei forte de munca tot mai complexe si metodologiile cercetarii active.