Editura Pro Universitaria Gestiunea financiara a institutiilor publice. Curs universitar - Elena Dobre

Editura: Pro Universitaria

Autor: Elena Dobre

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-26-1499-7

Stoc limitat
Cod Produs: 9786062614997 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea trateaza problematica procesului bugetar din institutiile publice ca entitati operationale de baza prin care sistemul bugetar functioneaza. Buna gestiune financiara da eficienta procesului bugetar si de aici putem intui utilitatea lucrarii ca si curs universitar.

Cursul poate fi apreciat nu numai in problematica finantelor publice in general, dar mai ales in practica finantelor publice locale, inclusiv a autonomiei locale. Cursul ofera studii de caz privind riscurile in gestiunea financiara a serviciilor de utilitati publice locale si prezinta anumite dificultati  in procesul  achizitiei publice.

Cu toate provocarile si dificultatile ocazionate, tara noastra a parcurs o reforma profunda de modernizare si adecvare  a administratiei publice la contextul european.

In contextul integrarii tarii noastre in Uniunea Europeana, politicile bugetare nationale sunt influentate in mare masura de politicile publice europene si in mod specific de politica de coeziune regionala a Uniunii Europene. Abordarea dezvoltarii economiei locale reclama aplicarea adecvata a principiilor, parametrilor si politicilor de dezvoltare economica locala practicate la nivelul Uniunii Europene.
  • Gestiunea financiara a institutiilor publice. Curs universitar - Elena Dobre

Elena DOBRE este economist, doctor in stiinte economice (2004) si isi desfasoara activitatea in cadrul Universitatii Ovidius din Constanta, unde este profesor universitar (2008). Are experienta de 23 de ani in domeniul universitar cu discipline de predare din domeniul finante, contabilitate si managementul proiectelor. Paralel a activat fervent in profesiile liberale, fiind expert contabil (1991), practician in insolventa (1999), auditor financiar (2000), consultant fiscal (2008), avand o experienta de peste 35 ani. Activitatea desfasurata a avut ca piloni de baza urmatoarele:
Acces la stagii de documentare si perfectionare pe linia management proiecte, finante corporative internationale, standarde internationale de contabilitate, raportare financiara si audit, in domeniul la universitati din afara tarii:

1) ASE Bucuresti si Univ. Ovidius Constanta Bursa TEMPUS KTH University Stockholm Suedia 2000;

2) Univ. Ovidius Constanta Bursa TEMPUS Univ. Padova Italia 2001;

3) Univ. Ovidius Constanta Bursa ERASMUS Univ. D” Auvergne IUP Clermont Ferrand Franta 2006;

4) Univ. Ovidius Constanta –expert formator 2009-2011 in cadrul Strategic Project for Higher Education - Imbunatatirea Managementului Universitar- POSDRU /2/1.2/S/4/2009, mobilitate training London Higher Education Institute- London, UK, 2010 training certificate- member trainer for Financial Management and Institutional Governance modules.

5) Universitatea Ovidius Constanta Proiect TEMPUS MODEP ETF JP 00408 2008, coordonator IUP Clermont-Ferrand, Franta 2008 -Proiect Modernizarea si Dezvoltarea de Cursuri Profesionalizate: misiune de predare 2011 Gestion Financière, program de studii lb. franceza, Universitatea Polidisciplinara El-Jadida Maroc si Universitatea Economica Kiev Ucraina.

Manifestare de interes stiintific si publicare lucrari pe teme de actualitate, precum instrumente financiare derivate si contabilitatea de acoperire (teza doctorat), finantarea proiectelor si finantarea prin proiecte, banking-ul si titulurizarea/securitizarea creantelor, managementul resurselor financiare in invatamantul superior. Au fost publicate o serie de lucrari si pe diverse teme profesionale privind finante publice si private, audit si guvernanta corporativa, expertiza contabila, procedura insolventei.

Preocupare permanenta pentru imbunatatirea aspectelor teoretice prin experienta practica, considerand ca teoria innobileaza practica iar buna practica dezvolta si extinde aria teoretica, cel putin prin asimilarea la nivel de standard profesional. Prin abordarea Teaching-Learning, s-a folosit adesea, studiul de caz drept metoda de cercetare aplicativa, mai ales prin lucrarile proprii de expertiza contabila si fiscala.