Bazele contabilitătii. Caiet de lucrări practice

15,41 Lei

ISBN: 978-606-28-0179-3

DOI: 10.5682/9786062801793

Anul publicării: 2015

Editia: III, revizuita si adaugita

Autor: Emilia Gabroveanu, Nicoleta Radneantu

Cod Produs: SKU-11072 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download
  • Cuprins

Lucrarea de fata se adreseaza studentilor Facultatii de Economia Turismului Intern si International, invatamânt de zi si invatamânt cu frecventa redusa dar si tuturor celor care doresc sa se initieze in tainele contabilitatii. Caietul de aplicatii este gândit pentru a fi completat in cadrul seminarului, dar si pentru studiul individual in afara orelor de seminar. Obiective principale urmarite in acest caiet de aplicatii sunt urmatoarele:

a) familiarizarea studentilor din anului I cu notiunile de baza ale obiectului de studiu al contabilitatii, respectiv, cele privind elementele patrimoniului;

b) consolidarea rationamentului analizei contabile si cunoasterea procedeelor metodei contabilitatii, respectiv, a instrumentelor de lucru proprii contabilitatii.

Lucrarea trateaza concepte de baza ale contabilitatii privind elementele patrimoniale, procesele economice si rezultatul exercitiului, principiile contabile, contul, analiza contabila, stornarea si intocmirea atât a documentelor contabile primare, cât si a documentelor de sinteza (situatiile financiare).

In ultima parte a lucrarii se prezinta un set de aplicatii recapitulative pentru verificarea deprinderilor dobândite privind inregistrarea principalelor operatii economicofinanciare care au loc intr-o societate comerciala pe parcursul unui exercitiu financiar.

Autoarele

• Bazele contabilitătii. Caiet de lucrări practice

Introducere /7

Capitolul 1.   Obiectul contabilitatii /9