Editura Universitara Aspecte economice ale egalitatii de sanse si diversitatii in educatie - Marta-Christina Suciu, Ana-Maria Neagu

ISBN: 978-606-591-862-7

DOI: 10.5682/9786065918627

Anul publicării: 2013

Editura: Editura Universitara

Autor:

Marta-Christina Suciu
Ana-Maria Neagu
Cod Produs: 9786065918627 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Marta-Christina Suciu

Profesor universitar doctor, conducator de doctorat in domeniul economie din anul 2002.

Este membru al Departamentului Economie si Politici Economice, Facultatea de Economie, Academia de Studii Economice Bucuresti.

A absolvit Facultatea de Planificare si Cibernetica Economica din ASE.

A fost cercetator stiintific principal gradul III la Institutul de Economie Industriala (I.E.I) din cadrul Institutului National de Cercetari Economice al Academiei Romane.

In anul 1995  a obtinut titlul stiintific de doctor in Economie, iar in anul 2000 a devenit prin concurs profesor universitar doctor titular.

Principalele domenii de interes sunt: Micro si Macroeconomia; politicile economice; economia si societatea bazate pe cunoastere si inovare; investitia in educatie; economia educatiei; managementul diversitatii; egalitatea de sanse; economia creativa si managementul creativ-inovativ, economia regionala.

A coordonat in calitate de director opt contracte nationale de cercetare stiintifica castigate prin competitie. O parte a rezultatelor obtinute in cele peste 30 de contracte la care a participat au fost diseminate prin publicarea unor carti, studii si articole.

Este membru al unor asociatii socio-profesionale: EARLI (European Association for Research on Learning and Instruction); RSA (Regional Studies Association); ERSA (European Regional Studies Association) si Asociatia Romana de Studii Regionale; membru al Diviziei de Logica, Metodologie si Filosofia Stiintei, CRIFST, Academia Romana; secretar stiintific al Comisiei de Stiinte Economice, Juridice si Sociologice al Academiei Oamenilor de Stiinta din Romania; membru fondator al CREE (Centrul Roman de Educatie Economica) si SBE (Society for Business Excellence).

Face parte din Comitetul de organizare si a fost invitata in calitate de key note speaker, discutant, raportor, moderator si evalutor al lucrarilor pentru mai multe conferinte: ECKM (European Conference on Knowledge Management); ECIC (European Conference on Intellectual Capital); IBIMA; EARLI; ECCS (European Conference on Complexity Science) etc.

A fost visiting profesor la Cairo unde a predat in limba engleza cursuri de Micro si Macroeconomie.

A beneficiat de programe de training: National Council on Economic Education (SUA-1997-1998); LSE (London School of Economics and Political Sciences-2007, 2010, 2012),  Westminster si Brunel Universities din Londra (2008 si 2009); Limerick University in Irlanda (2008); Nottingham Trent University in Marea Britanie (1997), Carol University din Praga (1998).

Ana-Maria Neagu

Lector universitar doctor, activeaza la Departamentul de Economie din cadrul Facultatii de Antreprenoriat, Ingineria si Managementul Afacerilor, Universitatea Politehnica Bucuresti.

Principale domenii de interes sunt: economia si societatea bazata pe cunoastere, egalitatea de sanse, managementul diversitatii, dialogul intercultural.