Editura Didactica Publishing House Mersul pentru inima si minte - Arianna Valentino

Editura: Didactica Publishing House

Autor: Arianna Valentino

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-048-293-2

Cod Produs: 9786060482932 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
In cartea Mersul pentru inima si minte, Arianna Valentino ne arata cum toate tipurile de mers pe jos au beneficii specifice asupra corpului si mintii noastre.

Mersul reduce colesterolul „rau”, imbunatateste tonusul muscular, stimuleaza buna dispozitie si are multe alte efecte benefice care ne sunt explicate in carte.

Mersul pentru inima si minte se prezinta ca o adevarata mostenire motivationala a predarii mersului pe jos.

Incepand de la beneficiile si morfologia piciorului pana la remediile emoliente pentru plimbari lungi, mersul pe jos este o filosofie care trebuie urmarita fara teama si fara ezitare.

Se adreseaza celor care intreprind o calatorie asupra lor insisi, optand pentru a privi lumea intr-un ritm usor si fara graba, precum si celor care au deja experienta, dar vor sa invete din ce in ce mai mult.

Veti descoperi o carte fantastica, ce contine, intr-un mod simplu si complet, nu numai sfaturi despre cum sa mergi, ci si despre nutritie, respiratie si sanatate.

Arianna Valentino, nascuta in 1976, scrie de cand tine stiloul in mana. Jurnalista din 2005, s-a specializat in fitness si wellness. De mica, accepta sportul ca pe o obligatie, fiind constransa sa mearga pe bicicleta din cauza unei scolioze grave. Odata cu trecerea anilor, sportul devine pasiune. Incet-incet, primeste mai multe distinctii (diploma in Stiinte Politice, specializari si certificari in strainatate…) si incepe descoperirea lumii. Intr-o zi, isi da seama ca este nascuta pentru a calatori si, de atunci, de fiecare data cand poate, se inarmeaza cu un toiag (semn distinct al pelerinului) si se dedica lungilor calatorii pe jos, prin locuri necirculate. Realizeaza articole si documentare dedicate redescoperirii mersului pe jos. Pas cu pas.