Editura Niculescu Vitamina N (de la Natura). 500 de cai pentru a imbunatati sanatatea si fericirea familiei tale - Richard Louv

Editura: Niculescu

Autor: Richard Louv

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-380-080-1

Cod Produs: 9786063800801 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Richard Louv, autorul unor bestselleruri New York Times, care a lansat miscarea internationala Copiii si natura, ne propune, in aceasta carte, o reteta completa de conectare, cu putere si bucurie, la lumea naturala:

500 de activitati pentru copii si adulti
Numeroase eseuri pline de inspiratie, o provocare pentru sistemul de gandire actual
Sfaturi practice, simple si utile

Autorul a fost printre primii care a atras atentia asupra fenomenului de indepartare a copiilor de lumea naturii, creand termenul-metafora „deficit de natura”. Tot el a subliniat beneficiile pe care le aduce conectarea puternica la natura: de la cresterea agerimii mentale si a creativitatii, pana la reducerea obezitatii si a depresiei; de la promovarea sanatatii si a starii de bine, pana la simpla bucurie de a petrece timp in natura.

Vitamina N (de la Natura) este un ghid practic, complet, ce ar trebui sa aiba un loc special in biblioteca fiecaruia dintre noi, o carte deosebit de utila familiei si comunitatii. Citind-o, veti descoperi idei nu numai pentru parintii dornici de a impartasi cu copiii lor entuziasmul pentru natura, ci si pentru scolile care isi propun sa incorporeze activitatile in natura in curriculum sau pentru angajatii din sistemul de sanatate.

Aceasta carte este o doza de inspiratie pura, reamintindu-ne sa ne formam un obicei din a ne uita la cerul plin de stele sau din a face o plimbare prin padure, experiente extraordinare si esentiale la orice varsta.

500 de activitati pentru copii si adulti
Sfaturi practice, simple si utile