Editura Paralela 45 Saga celor Cinci Taramuri. Cartea I. Legenda lui Podkin O Ureche - Larwood Kieran

Editura: Paralela 45

Autor: Larwood Kieran

Anul publicării: 2019

ISBN: 978-973-47-2992-0

Cod Produs: 9789734729920 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
BESTSELLER INTERNATIONAL

BLUE PETER BOOK AWARD 2017

PRIX SORCIÉRES 2019

SAGA CELOR CINCI TARAMURI

O ZEITA, DOUASPREZECE DARURI MAGICE, IEPURI CARE MERG IN DOUA PICIOARE, CUM FACEAU OAMENII ODATA, SI O MARE PRIMEJDIE: Hapligonul!

Harpiile metalice cuceresc colonie dupa colonie. Iepurii sunt ucisi, luati sclavi sau transformati in Hapli – monstruoasele creaturi ale Hapligonului. Podkin e un iepuras visator si rasfatat. Cand Haplii pun stapanire pe colonia in care traieste, micutul reuseste printr-o minune sa scape, impreuna cu sora lui, Paz, si cu fratiorul lor, Puk. Insa Haplii vor neaparat ceva care se afla la ei: unul dintre cele Douasprezece Daruri magice lasate de Zeita primelor douasprezece triburi de iepuri. Asa ca cei trei fugari sunt in mare primejdie. Cum o sa scape de talazul raului care matura cele Cinci Taramuri?

• Saga celor Cinci Taramuri. Cartea I. Legenda lui Podkin O Ureche - Larwood Kieran

Kieran Larwood a fost distins in 2011 cu prestigiosul Premiu Chicken House Children’s Fiction. In 2016 a publicat Legenda lui Podkin O Ureche, prima parte din ceea ce initial trebuia sa fie o trilogie: Saga celor Cinci Taramuri. In urma extraordinarului succes in randul cititorilor, editorii au extins seria la sase volume, iar primele volume au fost deja traduse in Germania, Franta, SUA, China, Olanda, Rusia si numeroase alte tari.

BESTSELLER INTERNATIONAL

BLUE PETER BOOK AWARD 2017