Editura Pro Universitaria Puterea economica in istoria lumii. De la Marele Rift preistoric la Marele Razboi din 1914. Volumul I - Stefan Masu

Editura: Pro Universitaria

Autor: Stefan Masu

Anul publicării: 2021

ISBN: 978-606-26- 1449-2

Cod Produs: 9786062614492 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea ,,Puterea economica in istoria lumii” reprezinta o cercetare multidisciplinara - economica, geoistorica, geopolitica si juridica -, intinsa pe mai multe volume, asupra puterii economice, a mecanismelor ei si a deplasarii centrelor de putere.  In conformitate cu logica unui astfel de demers, studiul este realizat intr-o perspectiva istorica si cu replasarea evenimentelor in contextul istoric al producerii lor.

In acest prim volum, demersul stiintific al autorilor incepe de la Marele Rift preistoric si se incheie cu izbucnirea Marelui Razboi din 1914-1918, conflagratie care a influentat major economia globala si a determinat rasturnari in ierarhia puterilor mondiale.

Intregul ciclu ,,Puterea economica in istoria lumii” vine in intampinarea unui interes al cititorilor, al opiniei publice, fata de cine si cum detine puterea mondiala (mai cu seama cea economica), fata de cauzele si mecanismele cresterii si descresterii centrelor de putere, dar si fata de mecanismele vizibile si mai putin vizibile ale acestei puteri.
  • Puterea economica in istoria lumii. De la Marele Rift preistoric la Marele Razboi din 1914. Volumul I - Stefan Masu

Este nascut in 1945, este economist, Doctor in Stiinte (1975), Doctor Honoris Causa al Universitatii Aurel Vlaicu din Arad (2006), Doctor Honoris Causa al Universitatii Petre Andrei din Iasi (2014), Membru de onoare al Academiei Oamenilor de Stiinta din Romania, Inalt Demnitar in Masoneria romana si internationala. Profesor asociat al ASE, Catedra Relatii Economice Internationale (1972-1982), inalt demnitar al statului roman, Expert International al Centrului de Comert International GATT/UNCTAD din Geneva, autor a numeroase carti, articole, monografii pe teme economice si ezoterice, publicate in tara si in strainatate. Publicatii: 2017 Iata, vine Iisus Hristos, Editura RAO, Bucuresti 2014 Puterea economica in istoria lumii. Vol.1 - De la marele Rift preistoric la Marele Razboi din 1914. Editura RAO, Bucuresti 2012 Marele Arhitect al Universului, Tratat de cosmologie si antropologie, Editura RAO, Bucuresti 2011 Omenirea secolului al XXI-lea si Guvernul Mondial, Editura RAO, Bucuresti 2010 Maestrul Mason si Arta Regala, Editura RAO, Bucuresti 2010 De la Ucenic la Calfa in Francmasonerie, Editura RAO, Bucuresti 2010 Tratat de magie divina, (coautor), Academia Eliade, Transilvania Expres, Brasov 2009 Revelatiile Ucenicului Mason, Bucuresti, 2009 2009 Criza, Anticriza si Noua Ordine Mondiala, (coautor), Ed. Solaris Print, Bucuresti 2009 Eseuri ezoterice masonice, (coautor), Ed. Solaris Print, Bucuresti 2009 Francmasoneria Dezvaluita, Ed. Solaris Print, Bucuresti 2008 Adevaratii Templieri, Ed. Phobos, Bucuresti 2007 Rozicrucienii sunt printre noi, Editura Phobos, Bucuresti 2006 Masoneria, spiritul unei natiuni, Stefan Masu (coordonare si patronare), Ed. Phobos, Bucuresti 1969 – 1976 Autor a numeroase articole, monografii pe teme economice publicate in tara si in strainatate.