Editura Pro Universitaria Politici publice. Teorie si practica - Gabriela Pohoata

Editura: Pro Universitaria

Autor: Gabriela Pohoata

Anul publicării: 2017

ISBN: 978-606-26-0728-9

Cod Produs: 9786062607289 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Stiinta politicilor publice (policy science) apartine zonei de cunoastere sociala aflata la confluenta intre disciplinele politico-administrative, care au ca obiect statul si institutiile sale, si stiintele propriu-zis sociale care cerceteaza societatea ca ansamblu, grupurile si fenomenele sociale etc. Tocmai de aceea ea are un caracter interdisciplinar. Politologia, stiintele politice, in genere, constituie domeniul de apartenenta al analizei politicilor publice. Dar stiintele administrative, sociologia, psihologia sociala, statistica, economia, istoria ofera oportunitati cognitive si metodologice integrabile analizei politici-lor publice.

Exista o literatura foarte bogata care trateaza politicile publice in gene-ral. De aceea mi-am propus sa prezint cateva exemple care sa ilustreze modul in care analistii au abordat problemele politicilor publice si diferentele pe care le-au adus eforturile lor. Experienta cu studentii construita in timp, prin orele de curs si de seminar atat cu cei de la invatamantul de zi cat si cu cei de la frecventa redusa, m-a convins ca un asemenea text trebuie sa aiba cel putin trei caracteristici importante. In primul rand, el trebuie sa ofere o baza conceptuala solida a motivelor si limitelor politicilor publice. In al doilea rand, trebuie sa ofere sfaturi practice referitoare la modul in care trebuie sa se desfasoare analiza politicilor publice. In al treilea rand, trebuie sa demonstreze aplicarea unor tehnici avansate nu doar sa le discute in mod abstract.

Obiectivul meu nu s-a concentrat doar asupra principalelor mecanisme ce intervin in procesul de infaptuire a politicilor publice, ci m-am raportat in egala masura la caracteristicile problemelor care intra pe agenda, la mecanismele care tin de procesul efectiv de infaptuire a acestora, la cadrul sau contextul politic in care sunt formulate si aplicate. Am incercat sa surprind esenta acestei problematici prin sublinierea legaturii dintre politic/economic si social in fundamentarea, implementarea si evaluarea politicilor publice. Lucrarea de fata va incerca sa edifice pe cei care se initiaza in acest do-meniu asupra relatiilor care exista intre elementele din structura unei politici publice, valorificand informatia din literatura de specialitate; de asemenea, vor fi formulate criterii de recunoastere a politicilor publice, intre politicile diverse initiate de stat si se va incerca stabilirea unor seturi de conditii ce fac posibile anumite scenarii de politici publice. Simularea este o metoda prolifica in stiintele sociale si noi trebuie sa folosim virtutile sale teoretice si aplicative. Cursul nostru va incerca sa prezinte in mod analitic fiecare stadiu de politica publica, precum si relatiile care exista intre acestea in cadrul procesului de elaborare si implementare a politicilor publice; de asemenea, vor fi prezentate modele pentru analiza de politici publice, studii de politici publice, imbinand teoria cu practica in scopul cunoasterii, intelegerii si evaluarii obiective a politicilor publice din Romania; obiectivul demersului nostru este de a oferi o baza, repere esentiale viitorilor analisti de politici.

Ratiunea acestui curs este, prin urmare, aceea de a oferi studentilor interesati de acest domeniu modele de analiza si evaluare a politicilor publice, constientizarea asupra directilor de cercetare a politicii publice si formarea deprinderilor in realizarea analizelor sectoriale, avand in vedere atat experienta romaneasca, cat si abordarea politicilor si strategiilor publice in contextul europenizarii si al globalizarii. Disciplina Politici publice se adreseaza in primul rand studentilor inscrisi in programe de stiinte politice si administratia publica. Consideram ca viitorii functionari publici europeni vor intelege, prin acest studiu in domeniul stiintei politicilor publice, ca ei nu propun programe guvernamentale, politici, ci doar le aplica (sau le administreaza). Organizarea administrativa dezvolta proceduri formale, rutiniere, norme si reguli prin care programele sunt aplicate. Cresterea rolului guvernarii face ca in formularea alternativelor, in compararea si selectarea acestora, in aplicarea politicilor functionarii publici sa aiba un rol tot mai important.

In sfarsit, profesionalizarea crescanda a administratiei publice a crescut rolul expertizei de specialitate in procesul de infaptuire a politicilor publice, iar o mare parte a acesteia este furnizata de functionarii publici. Aceste transformari sunt deja incorporate in ,,noua” administratie publica, numita uneori si ,,management public”. In aceasta noua paradigma de intelegere a administratiei publice, studierea si cercetarea politicilor publice este o componenta importanta a pregatirii functionarilor la nivelul standardelor europene.
  • Politici publice. Teorie si practica - Gabriela Pohoata

Gabriela Pohoata este profesor univ. dr. hab. la Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative din cadrul Universitatii Crestine ,,Dimitrie Cantemir” din Bucuresti si cercetator stiintific asociat la Institutul de filosofie si psihologie ,,Constantin Radulescu-Motru” al Academiei Romane. Este editor sef la revistele academice COGITO si EUROMENTOR.