Editura ALL Istoria lumii. Din Preistorie pana astazi. Editie revizuita si adaugita - Imanuel Geiss

Editura: All

Autor: Imanuel Geiss

Editia: revizuita si adaugita

Anul publicării: 2012

ISBN: 978-973-684-742-4

Stoc epuizat
Cod Produs: 9789736847424 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Fara o cunoastere a datelor, istoria ramane o simpla speculatie. Fara o clasificare a acestor date in cadrul unor corelatii, istoria ramane stiinta abstracta.

Structurat pe epoci, teme si sectiuni, cu bogate tabele cronologice si sinteze, volumul ISTORIA LUMII. Din preistorie pana astazi cuprinde toate datele importante ale istoriei, oferind cititorului un excelent instrument pentru studiul istoriei dintr-o perspectiva simpla si originala, surprinzand toate elementele esentiale pentru o intelegere deplina si complexa a istoriei omenirii.

In sectiunea sa finala, volumul cuprinde un bogat ansamblu de schite sintetice: Date cruciale ale istoriei mondiale * Sinteze ale istoriei statelor * Conducatori si oameni politici din cele mai importante state si formatiuni istorice * Religiile lumii * Marile familii de limbi * Concilii ale Bisericii * Ordine militaro-calugaresti * Imperii coloniale * Mari razboaie din istoria lumii * Mari crize diplomatice * Index de personalitati.
  • Istoria lumii. Din Preistorie pana astazi. Editie revizuita si adaugita - Imanuel Geiss

Imanuel Geiss (n. 1931, Frankfurt/Main) a studiat istoria si politica in universitatile din Munchen si Hamburg. Din 1973 si pana in 1996 a sustinut cursuri de istorie contemporana la Universitatea din Bremen, cu o atentie speciala acordata spatiului Lumii a Treia. A publicat numeroase lucrari de istorie a Germaniei, a Europei si a lumii. Domeniile sale de interes se intind de la evenimentele din Primul Razboi Mondial pana la istoria Africii, de la studierea rasismelor si a revolutiilor pana la analizarea Razboiului din Iugoslavia din anii 1990. Deopotriva istoric si teoretician al istoriei, Geiss se situeaza uneori polemic fata de istoriografiile recente partinitoare ori ideologizante. Expunerile sale sunt, in aceeasi masura, riguroase si provocatoare, intemeiate pe un discurs fundamental stiintific si cu un meta-mesaj profund umanist.  Printre cele mai importante titluri : Panafricanismul. Despre istoria decolonizarii (1968), Lungul drum catre catastrofa. Preistoria Primului Razboi Mondial, 1815-1914 (1991), Istoria rasismului (1993), Razboiul din Iugoslavia (1995), Prabusirea Uniunii Sovietice (1995), Viitorul ca istorie. Analize si prognoze cronologice, 1980-1992 (1998), Istoria din amvon (1999), Istoria pe intelesul tuturor (6 volume, editia a III-a, 2002).