Editura Corint Calatoria prin Eldorado - Nikolai Vasilievici Sablin

Anul publicării: 2018

ISBN: 978-606-79334-0-6

Cod Produs: 9786067933406 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Tragedia lui Nikolai Vasilievici Sablin nu s-a incheiat dupa eliberarea din Uniunea Republicilor Flamande, cum este parafrazata denumirea URSS in memoriile redactate intr-un stil pe care l-am putea numi de inspiratie krilov-cehoviana. In Romania anilor 1956–1958, a consilierilor sovietici si a ofiterilor de Securitate cu busturile lui Lenin si Stalin pe birouri, intervalul de timp scurs de la finalizarea Calatoriei prin Eldorado pana la noua arestare a autorului, calificarea lui I.V. Stalin drept tar rosu, tiran sau calau sangeros, dezavuarea si condamnarea regimului stalinist inca mai reprezentau o infractiune politica, o blasfemie cu urmari fatale. Memoriile satirice ale lui Sablin, publicate la 60 de ani de la scrierea lor, nu reprezinta numai o descriere a dezumanizarii prin care au trecut autorul disident si cei pe care i-a cunoscut, nu sunt un simplu jurnal al unui supravietuitor al lagarelor sovietice, ci au si o certa valoare literara.”

Vadim Guzun

„Calatoria prin Eldorado este, intai de toate, amprenta puternica a unui om scolit si educat intr-un timp istoric in care aceste lucruri contau din toate punctele de vedere. Cu o modestie care il defineste, Sablin ne permite sa urmarim traseul Calatoriei pe harta lagarelor sovietice, sa intelegem ca martorul este in varsta, are probleme de sanatate, dar fara lamentari si pozitionari de axis mundi al propriului univers. Relatarile sale ne introduc in atmosfera epocii sovietice, in realitatea crunta si adesea neverosimila a mizeriei fizice si morale a fiintelor care populeaza lagarele, «zonele» si localitatile pierdute de pe harta Uniunii Sovietice. Daca nu ne‑am teme de puterea cuvintelor, am considera ca fostul lider al monarhistilor rusi din Romania interbelica supravietuieste mizeriei totale datorita solidei sale educatii si credintei.”

Flori Balanescu
  • Calatoria prin Eldorado - Nikolai Vasilievici Sablin

NIKOLAI VASILIEVICI SABLIN s-a nascut in 1880, intr-o veche familie nobiliara rusa, si a emigrat in Romania in 1920, unde a activat ca lider al emigratiei politice ruse de orientare monarhista. Printre functiile detinute se numara cea de presedinte al filialei romane a Uniunii Militare Navale Ruse sau cea de director al publicatiei antisovietice Golos Buharesta. Dupa ce la 29 decembrie 1944 a fost rapit de contraspionajul militar sovietic, N.V. Sablin a fost transportat la Moscova si condamnat la 20 de ani de lagar. Eliberat inainte de termen, a fost predat autoritatilor romane in 1955. Urmarit de Securitate, arestat si condamnat din nou, in 1958, la 20 ani de temnita grea si 8 ani de inchisoare corectionala, pentru scrierea memoriilor intitulate Calatoria prin Eldorado. A murit in 1962, in detentie, la Dej. In 2008 i s-a publicat la Sankt-Petersburg volumul 10 ani pe iahtul imperial Standart, despre serviciul efectuat pe iahtul personal al Tarului Nikolai al II-lea al Rusiei.

Vadim Guzun

Flori Balanescu