Editura C.H.Beck Investitorul inteligent. Manual complet de investitii in actiuni subevaluate - Benjamin Graham

Editura: C.H. Beck

Autor: Benjamin Graham

Anul publicării: 2014

ISBN: 978-606-18-0419-1

Cod Produs: 9786061804191 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Despre lucrare

Cel mai mare consultant de investitii al secolului al XX-lea, Benjamin Graham a indrumat si a inspirat oameni de pretutindeni. Conceptia lui Graham cu privire la „investitiile bazate pe valoare” – care-i apara pe investitori de erorile grave si ii obisnuieste sa elaboreze strategii pe termen lung – a facut din „Investitorul inteligent” biblia pietei bursiere inca de la prima ei aparitie, in 1949.

De-a lungul anilor, evolutia pietei a dovedit temeinicia strategiilor recomandate de Graham. Pastrand textul originar al lui Graham, editia de fata include un comentariu actualizat apartinand lui Jason Zweig, cunoscut jurnalist specializat in piete de capital, a carui perspectiva tine seama de realitatile pietei actuale, traseaza o paralela intre exemplele date de Graham si stirile senzationale referitoare la piata financiara actuala si ii ajuta pe cititori sa inteleaga mai bine modul in care trebuie aplicate principiile lui Graham.
  • Investitorul inteligent. Manual complet de investitii in actiuni subevaluate - Benjamin Graham

BENJAMIN GRAHAM (1894-1976) – creatorul teoriei investitiilor bazate pe valoare, a fost o sursa de inspiratie pentru multi dintre oamenii de afaceri cu cel mai mare succes in zilele noastre. Este de asemenea autorul cartilor Security Analysis („Analiza valorilor mobiliare”) si The Interpretation of Financial Statements („Interpretarea situatiilor financiare”).

Din cuprins

manual complet de investitii in actiuni subevaluate
comparatie intre investitie si speculatie: rezultatele la care trebuie sa se astepte investitorul inteligent
investitorul si inflatia