Editura Universitara Abordari secventiale ale economiei Romaniei inainte si dupa aderare - Cristina Bălăceanu

ISBN: 978-973-749-917-2

Anul publicării: 2010

Editura: Editura Universitara

Autor: Cristina Bălăceanu

Cod Produs: 9789737499172 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Cuprins
Romanii au cultul asteptarii.
Dintotdeauna au asteptat cate ceva si au sperat ca asteptarea le va fi rasplatita. De multe ori au inlocuit efortul propriu cu o asteptare pasiva, aproape fatalista, avand convingerea ca viata lor va deveni mai buna sau mai libera prin interventia unor trimisi ai sortii. Au asteptat americanii ca sa-i scape de comunism, au asteptat economia de piata ca sa-i scape de saracie si necazuri, au asteptat Uniunea Europeana ca sa-i scape de izolare si inapoiere.
Americanii n-au venit cand erau asteptati, economia de piata nu i-a imbogatit decat pe cativa dintre ei, iar Uniunea Europeana le-a dat doar sansa sa devina capsunari in Spania sau zidari si femei de serviciu in Italia.
Perioada de criza pe care o parcurgem a generat o alta stare de asteptare. Se asteapta ca Fondul Monetar International sa salveze o Romanie care nu isi mai poate intretine proprii cetateni, care nici dupa trei ani de aderare la Uniunea Europeana nu a reusit sa transforme avantajele acestei aderari in factori de crestere economica si de modernizare a societatii.
Economia Romaniei, la fel ca Frumoasa din Padurea Adormita, asteapta miracolul trezirii la viata, ca intotdeauna,  prin interventia altcuiva, printr-un sprijin venit de altundeva, prin grija si raspunderea altora. Gresit.
Intr-o lume a globalizarii si a unor puternice lupte concurentiale dintre principalii piloni de forta a economiei mondiale, efortul propriu devine din ce in  mai important. Inainte de a fi globalizate sau europenizate, economiile sunt si vor ramane nationale, iar forta lor se exprima direct prin capacitatea de a-si mobiliza si eficientiza potentialul intern.
A fost o deosebita placere pentru mine, sa gasesc in lucrarea tinerei autoare, doamna conferentiar doctor in economie Cristina Balaceanu, aceasta intelegere a importantei pe care o au schimbarile  de abordare conceptuala asupra structurii si competitivitatii economiei romanesti in conditiile aderarii la Uniunea Europeana. Este reconfortant sa remarci ca un reprezentant al tinerei generatii de economisti romani se detaseaza de fatalismul mioritic specific multora dintre noi, punand un accent curajos pe nevoia unei schimbari profunde de mentalitate in directia transformarii efortului propriu de gandire si actiune intr-un factor decisiv de modernizare si progres a Romaniei in contextul aderarii la Uniunea Europeana.
In afara acestei calitati evidente de conceptualizare si demonstrare a importantei rolului efortului propriu national in conditiile integrarii economice europene, lucrarea este un exemplu reusit de analiza economica, redand un tablou amplu si corect al structurii si dinamicii actuale a economiei romanesti. Masurile pe care autoarea le sugereaza in directia corectiei sau regandirii unor elemente de politica economica ar putea fi imediat transformate in linii directoare ale unei posibile strategii de iesire din recesiune si relansare a economiei.
Desi nu este la prima lucrare publicata, doamna conferentiar doctor in economie Cristina Balaceanu dovedeste prin cea de fata ca intruneste doua calitati care sper ca le va utiliza la maximum in viitor pentru a deveni un nume consacrat si apreciat al literaturii economice romanesti. Aceste calitati sunt robustetea logicii si eleganta stilului.

Prof. univ. dr. Mircea Cosea

14 mai 2010
  • Abordari secventiale ale economiei Romaniei inainte si dupa aderare

CRISTINA BALACEANU este conferentiar universitar la Universitatea Crestina Dimitrie Cantemir, Facultatea de Relatii economice internationale. Este doctor in economie, titlu conferit de Academia de Studii Economice din Bucuresti. Este specializata in: macroeconomie, microeconomie, institutii financiare internationale, economia integrarii economice, mecanismul pietei unice europene.

Prefata / 7

I. Starea economica a Romaniei inaintea aderarii la Uniunea Europeana / 11
1.1. Paradigma economiei de tranzitie din Romania / 11
1.2. Aderarea Romaniei la Uniunea Europeana: necesitate sau oportunitate / 39
1.3. Influenta FMI asupra accelerarii procesului de aderare al Romaniei la Uniunea Europeana / 45

II. Analiza costurilor si a beneficiilor aderarii la Uniunea Europeana / 75
2.1. Prioritatile de dezvoltare ale Romaniei / 75
2.2. Analiza gradului de absorbtie a fondurilor structurale in economia Romaniei / 99

III. Incidenta factorilor politici asupra elaborarii unei strategii postaderare a Romaniei / 113
3.1. Necesitatea armonizarii politicii sociale a Romaniei cu Modelul Social European / 113
3.2. Armonizarea doctrinelor fortelor politice din Romania in vederea implementarii unei economii de piata functionale / 128
3.3. Necesitatea stabilirii unui raport optim de cooperare dintre politic si economic / 163

IV. Criza economica actuala / 181
4.1. Cauze si consecinte ale crizei economice mondiale actuale / 181
4.2. Criza economica in Romania / 192

Bibliografie / 211

Romanii au cultul asteptarii.

Prof. univ. dr. Mircea Cosea

14 mai 2010