Editura Paralela 45 Farmacologia alimentara a tiroiditei Hashimoto. Protocoale de nutritie si retete terapeutice care te ajuta sa preiei controlul asupra sanatatii tiroidei tale - Izabella Wentz

Editura: Paralela 45

Autor: Izabella Wentz

Anul publicării: 2020

ISBN: 978-973-47-3226-5

Cod Produs: 9789734732265 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
„Eram studenta la facultatea de farmacie cand am descoperit ca hrana are un impact profund asupra vindecarii si ca tot ce mancam fie ne vindeca, fie ne imbolnaveste. La fel cum intrebuintam produsele farmaceutice ca sa ne influentam mecanismele biologice, putem folosi si mancarea in chip de medicament. Am numit acest concept farmacologie alimentara. Hrana e unul dintre aliatii nostri cei mai puternici in calatoria spre vindecare.“

125 de retete delicioase si hranitoare de salate, smoothie-uri, supa de oase si tocanite cu detalii, pe fiecare pagina, despre substantele nutritive care ajuta tiroida
Sfaturi pentru optimizarea alimentatiei si a stilului de viata
Raspunsuri rapide la intrebari puse frecvent
Planuri de alimentatie personalizate
Tiroidita Hashimoto este o boala foarte raspandita, care afecteaza glanda tiroida si forteaza corpul sa-si atace propriile celule. O multime de persoane, diagnosticate sau nu, sufera zilnic de pe urma simptomelor debilitante, printre care se numara tusea cronica, hiperaciditatea gastrica, sindromul colonului iritabil, alergiile, durerea persistenta, caderea parului, ceata mentala si golurile de memorie. Farmacologia alimentara a tiroiditei Hashimoto combina abordarea revolutionara in combaterea tiroiditei cu retete savuroase usor de realizat, care incanta papilele gustative in timp ce hranesc organismul.
  • Farmacologia alimentara a tiroiditei Hashimoto. Protocoale de nutritie si retete terapeutice care te ajuta sa preiei controlul asupra sanatatii tiroidei tale - Izabella Wentz

Dr. Izabella Wentz, doctor in farmacie si membra a Asociatiei Americane a Farmacistilor, si-a manifestat pasiunea pentru serviciile medicale inca de la o varsta foarte frageda, fiind inspirata de mama ei, dr. Marta Nowosadzka. Dupa ce, in 2009, a fost diagnosticata cu tiroidita Hashimoto, dr. Wentz a fost surprinsa de lipsa cunostintelor legate de schimbarile de stil de viata necesare in caz de tiroidita Hashimoto si alte afectiuni autoimune. S‑a hotarat sa faca din asta o misiune personala, in incercarea de a se ajuta pe sine si pe altii cu aceeasi afectiune. Cartea sa Hashimoto’s Thyroiditis: Lifestyle Interventions for Finding and Treating the Root Cause (Tiroidita Hashimoto: Cum sa schimbam stilul de viata ca sa depistam si sa tratam cauzele) este rezumatul a trei ani de cercetare si doi ani de testare. In prezent, autoarea locuieste, alaturi de sotul ei Michael si de catelul lor Boomer, in Chicago, unde si lucreaza ca farmacist.

Sfaturi pentru optimizarea alimentatiei si a stilului de viata
Raspunsuri rapide la intrebari puse frecvent