Editura Corint Jurnalele din Berlin 1940-1945. Insemnarile unei printese ruse - Marie Vassiltcikov

Editura: Corint

Autor: Marie Vassiltcikov

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-088-045-5

Cod Produs: 9786060880455 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Cum ar fi sa traiesti la Berlin in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial si sa vezi cum orasul se topeste, de la o zi la alta, sub bombele Aliatilor? Sa faci parte din cercul celor care au atentat la viata lui Hitler, la 20 iulie 1944, si sa traiesti cu spaima ca urmeaza arestarea si condamnarea la moarte? Cum ar fi sa vezi Viena, in ultimele saptamani de razboi, la randu-i, distrusa de bombe? Sa traversezi Austria de la Est la Vest si sa vezi cum foametea si panica pun stapanire pe una dintre cele mai admirate tari ale Europei? Cum ar fi sa cunosti oameni din „vechea lume buna germana” si sa-i observi cum cauta solutii sa se opuna nazismului? Si, in tot acest timp, sa ai nebunia de a tine un jurnal despre toate acestea? Ei bine, Marie Vassiltcikov a facut-o!

Marie „Missie” Vassiltcikov a fost o tanara aristocrata, nevoita sa plece din Rusia natala impreuna cu familia, dupa preluarea puterii de catre fortele bolsevice. Stabilita la Berlin din 1940, a cunoscut figuri importante, despre care ne-a lasat insemnari.

Datorita lui Adam von Trott, pentru care a lucrat la Departamentul de Informatii din cadrul Ministerului de Externe al Germaniei, a intrat in contact cu persoane care i se opuneau lui Adolf Hitler. In jurnale se refera la activitatea sa, inclusiv la atentatul din 20 iulie 1944 pus la cale de colonelul von Stauffenberg si colaboratorii sai.

Locuind intr-un Berlin distrus de bombardamente, Missie este puternica, hotarata si curajoasa. Catre finalul razboiului s-a mutat la Viena, unde a lucrat ca asistenta medicala pana la prabusirea nazismului.
  • Jurnalele din Berlin 1940-1945. Insemnarile unei printese ruse - Marie Vassiltcikov

Marie „Missieˮ Vassiltcikov (1917–1978) – s-a nascut la Sankt Petersburg, fiind al patrulea copil al printilor Vassiltcikov. Familia a plecat din Rusia in 1919, iar Missie a crescut in Germania, Franta si Lituania, unde rudele tatalui ei au detinut proprietati inainte de Primul Razboi Mondial. Dupa Al Doilea Razboi Mondial, s-a casatorit cu Peter Harnden.