Politici comune ale Uniunii Europene

Autor: Ghiorghi (Coordonator) Prisăcaru

Cod Produs: SKU-955 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download

Cursul de faţă, adresat studenţilor de la facultatea de Relaţii Internaţionale din cadrul Universităţii Româno-Americană din Bucureşti, este o primă încercare de a cuprinde într-un manual principalele teme care se înscriu generic sub titlul „Politici comune ale Uniunii Europene".
Elaborat de un colectiv prestigios de cadre didactice de la facultăţile de Studii Economice Europene şi Relaţii Internaţionale, Cursul se doreşte a fi un instrument de lucru absolut necesar în cunoaşterea modului de elaborare şi punere în aplicare a politicilor Uniunii Europene.
Nu întâmplător o primă temă a manualului se intitulează „Elaborarea şi punerea în aplicare a politicilor în Uniunea Europeană". Sunt tratate, apoi, subiecte precum: Politica Agricolă Comună (PAC); Politicile industriale, inclusiv Politica Energetică; Uniunea Economică şi Monetară; Politica de Concurenţă; Politica Comercială; Politica de mediu; Politica Socială a UE; Coeziunea economică, socială şi teritorială (în locul Politicii Regionale a UE); Politia Externă şi Securitate Comună; Politica Bugetară.
Această cunoaştere a modului de elaborare şi aplicare a politicilor este cu atât mai actual în zilele noastre când România a devenit din 2007 membru cu drepturi depline în UE. Urmare acestui fapt, România participă sau ar trebui să participe, pe picior de egalitate cu celelalte state membre, la elaborarea acestor politici, care definesc natura şi profilul Uniunii Europene.
Este speranţa autorilor că mulţi din studenţii care vor parcurge temele din Curs, vor dispune, după angajarea lor în câmpul muncii - în ţară sau în instituţiile europene - de cunoştinţele necesare pentru a-şi onora cum se cuvine locul pe care-l vor ocupa. Vrem ca absolvenţii  Universităţii  Româno-Americane  să  aibă  atunci o comportare meritorie la nivelul exigenţelor instituţiilor şi organismelor europene.
Este cert că lucrarea de faţă nu se consideră a fi un tratat. Dar valoarea ştiinţifică şi profesională a colaboratorilor o recomandă de la sine celor interesaţi de acest subiect. Fiecare din autorii temelor reprezintă o autoritate în materie, iar Cursul se constituie într-o contribuţie colegială unitară.

Prof. univ. dr. Ghiorghi Prisăcaru

• Politici comune ale Uniunii Europene