Dimensiunea regionala a strategiilor de competitivizare a Uniunii Europene

Anul publicării: 2013

Autor: Georgiana-Claudia Manole

Cod Produs: SKU-10612 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357

Autoarea si-a propus, prin aceasta lucrare, sa identifice elementele definitorii, sustenabile in esenta lor si care merita a fi sustinute la viitoarele consultari intre statele membre ale UE pentru reglementarea politicii de coeziune post-2013 si a unor linii generale ale intereselor Romaniei, considerand subiectele ce induc opinii divergente intre factorii decizionali care sustin si cei care demonteaza eficienta mecanismelor de coeziune. Lucrarea prezentata  de domnisoara Georgiana-Claudia Manole, are un grad mare de dificultate. Rezolvarile academice, intelectuale, tehnice si chiar politice pe care autoarea le propune sunt rationale si imbunatatesc perceptia publica si administrativa despre subiectul tratat. Indraznim sa spunem ca lucrarea ar merita sa devina bibliografie obligatorie pentru politicieni si factorii decidenti din Romania. Iar prin intarirea rigorii stiintifice va fi o realizare care va fi luata, in mod sigur, ca referinta.

Prof.  dr. Vasile PUSCAS

Georgiana-Claudia Manole

A obtinut diploma de doctorat in anul 2010 in baza unui program de studii urmat din 2004.

Studiile de master si de licenta in domeniul afacerilor europene si al relatiilor economice internationale au contribuit la fundamentarea ulterioara a cercetarii.

Pregatirea sa este completata de numeroasele cursuri si specializari internationale la care a participat.

Totodata, experienta profesionala acumulata in cadrul unei agentii de dezvoltare regionala, in Ministerul Integrarii Europene si in Senatul Romaniei in domeniul afacerilor europene au completat activitatea academica, ca urmare a analizelor cu aplicatie concreta in fundamentarea programelor de atragere a fondurilor europene.