Creditarea populatiei in contextul Romaniei integrate in Uniunea Europeana

Cod Produs: SKU-11338 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
  • Download
  • Cuprins

Prezenta carte “Creditarea populatiei in contextul Romaniei integrate in Uniunea Europeana” si-a propus sa surprinda noi corelatii si impacturi ale sistemului bancar romanesc intr-o perioada defavorizata de criza globala, cu o abordare sustinuta de studii practice, care ii vor conferi cititorului o sursa de informare stiintifica utila unei asimilari facile.

Conceputa in patru planuri, structura lucrarii are drept obiectiv central anticiparea unui sistem economic al Romaniei, dezvoltat intr-o concordanta cu o strategie optima a sistemului bancar, influentat de amprentele trecutului si dependent de viitorul unui mediu de afaceri sustinut, care sa fie finantat de proiecte investitionale viabile.

In debutul cercetarii am invocat implicatiile globalizarii asupra activitatii bancare, precum si noile tendinte pe care creditarea le intalneste, protejata/restrictionata, fiind in decursul anilor conditionata de reglementarile prudentiale ale Acordurilor de la Basel, care au contribuit la dezvoltarea produselor si serviciilor bancare existente, la anumite curente de gandire care au reconfigurat conceptul de credit bancar prin prisma revolutiilor tehnologice.

Am subliniat necesitatea incadrarii etapelor creditarii intr-o ordine cronologica. Astfel, am detaliat cateva acceptiuni si concepte ale bonitatii, evidentiind metodele bancare utilizate in evaluarea clientilor.

Am patruns in reperele activitatii bancare din Romania ultimelor decenii, asa cum aceasta a fost influentata de coagularea economiei de piata, surprinzand influentele economico-sociale induse de creditele acordate populatiei, sub impactul crizei globale, am construit platforma unui studiu de caz pentru a contura, in cifre si valori, imaginea creditarii populatiei din Romania.

Am selectat din topul bancilor romanesti activitatea desfasurata de CEC Bank S.A., spre a surprinde acest fenomen bancar intr-o evolutie temporala in raport cu momentul integrarii Romaniei in U.E. si am prezentat pozitionarea sa in sfera sistemului bancar romanesc, in cadrul perioadelor analizate.

Speram ca lucrarea de fata va starni noi provocari pentru cei care isi desfasoara activitatea in acest domeniu, cat si pentru cei interesati, astfel incat limitele sa poata fi largite prin aprofundarea unor viitoare cercetari stiintifice.

Dr. ec. Ramona Ioana Vlada

• Creditarea populatiei in contextul Romaniei integrate in Uniunea Europeana

CUVANT INAINTE / 11

CAPITOLUL I - CREDITUL BANCAR PENTRU POPULAȚIE: CONCEPT, FUNCȚII, EVOLUȚII CONTEMPORANE/ 17