Editura Pro Universitaria Drept fiscal. Aplicatii practice pentru seminar. Editie revizuita si adaugita. - Alice Cristina Maria Zdanovschi

Editura: Pro Universitaria

Autor: Alice Cristina Maria Zdanovschi

Editia: revizuita si adaugita

Anul publicării: 2016

ISBN: 978-606-2605-39-1

Cod Produs: 9786062605391 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Avem impozite pe fiecare articol care ne intra in gura, ne acopera spatele sau pe care punem picioarele; impozite pe ce e placut sa vezi, pe ce e placut sa auzi, pe ce e placut sa simti, sa respiri sau sa gusti; impozite pe caldura, pe locomotiune, impozite pe tot ce e terestru sau subteran, pe tot ce e produs in tara si tot ce ne vine din strainatate; impozite pe materii prime si pe orice valoare noua creeaza omul; impozite pe sosurile care ne starnesc pofta de mancare si pe doctoriile care ne dau sanatate; pe hermina care impodobeste roba magistratului si pe funia care spanzura criminalul; pe cuiele sicriului si pe panglicile miresei. In pat sau la masa, cand te scoli sau cand te culci, trebuie sa platesti. Tanarul imberb conduce un cal taxat, cu un ham taxat, pe un drum taxat! Iar englezul muribund isi toarna doctoria pentru care a achitat un impozit de 7% intr-o lingura pentru care a platit cu acelasi titlu 15% si zace pe un cearsaf de indiana in pretul caruia este incorporata o taxa de 22%, ca sa moara in bratele unui farmacist care a platit 100 de lire licenta, pentru a avea dreptul sa-l omoare.” (Sydney Smith, Edinburg Review, 1820)

„Un pastor bun tunde oile, nu le jupoaie!” (Imparatul Tiberius)
  • Drept fiscal. Aplicatii practice pentru seminar.. Editie revizuita si adaugita. - Alice Cristina Maria Zdanovschi

Alice Cristina Maria Zdanovschi a absolvit Universitatea Crestinǎ Dimitrie Cantemir din Bucuresti, Facultatea de Stiinte Juridice si Administrative.
Desfǎsoarǎ activitate didacticǎ universitarǎ incepand din anul 2006 in cadrul Facultǎtii de Stiinte Juridice si Administrative, la Catedra (acum Departamentului) de Drept Public, Universitatea Crestinǎ Dimitrie Cantemir din Bucuresti, fiind in prezent titular al disciplinelor “Drept financiar public”, “Drept fiscal” si “Drept fiscal european”.
Din 2011 este lector universitar.
In anul 2011 a devenit doctor in Drept, sustinand teza de doctorat cu titlul Fiscalitatea internationalǎ in cadrul Scolii doctorale a Facultǎtii de Drept, Universitǎtea din Drept, sub coordonarea stiintificǎ a reputatului prof.univ.dr. Dan Drosu Saguna.
A publicat panǎ in prezent peste 30 de articole de specialitate si a participat la numeroase manifestǎri stiintifice nationale si internationale.

„Un pastor bun tunde oile, nu le jupoaie!” (Imparatul Tiberius)