Editura Universul Juridic Drept privat roman - Editie revazuta si adaugita - Emil Molcut

Editura: Universul Juridic

Autor: Emil Molcut

Editia: editie revizuita si adaugita

Anul publicării: 2011

ISBN: 978-973-127-637-3

Cod Produs: 9789731276373 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Problema importantei "Dreptului privat roman" s-a pus inca din epoca renasterii, pentru ca dreptul privat roman a trait o viata proprie, in sensul ca a supravietuit societatii care l-a creat si s-a aplicat atat in Evul Mediu, cat si in epoca moderna, spre deosebire de toate celelalte sisteme de drept ale antichitatii, care au ramas simple documente arheologice si prezinta numai o valoare culturala sau de cunoastere. Acest fenomen de vitalitate cu totul exceptionala a fost explicat fie prin factori de natura obiectiva, fie prin factori de natura subiectiva.

Cert este faptul ca "Drept privat roman" este expresia juridica generala si abstracta a relatiilor dintr-o societate care se intemeiaza pe proprietatea privata si pe economia de schimb. Astfel incat, orice societate, din orice epoca istorica, daca se intemeiaza pe proprietatea privata si pe economia de schimb, gaseste gata elaborate in dreptul privat roman, toate conceptele, categoriile, principiile si institutiile necesare in vederea reglementarii juridice a acestor relatii.

Prezenta editie a fost completata cu un capitol de "terminologie juridica romana", in care, alfabetic, sunt explicati aproape 1500 de termeni din dreptul roman.
Experienta profesionala

• 1992-prezent: Profesor universitar
• 1990-1992: Conferentiar universitar
• 1978-1990: Lector universitar
• 1964-1978: Asistent universitar
• 1961-1964: Preparator universitar

Educatie si formare

• 1977 - Doctor in Stiinte Juridice
• 1957-1961: Licentiat in stiinte juridice

Activitatea publicistica

I. Cursuri universitare, monografii:
• Emil Molcut, Drept privat roman, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2013
• Emil Molcut, Drept privat roman, Editura Universul Juridic, Bucuresti, 2012
• Emil Molcut, Drept privat roman. Terminologie juridica romana, editie revizuita, Editura Universul Juridic, 2010, 528 pg
• Emil Molcut, Drept privat roman, editie revizuita, Editura Universul Juridic, 2007, 368 pg
• Emil Cernea, Emil Molcut, Istoria dreptului romanesc, editie revizuita si adaugita, Editura Universul Juridic, 2006, 352 pg
• Emil Molcut, Drept privat roman, editie revizuita, Editura Universul Juridic, 2006, 365 pg
• Emil Molcut, Drept privat roman, editie revizuita, Editura Universul Juridic, 2005, 365 pg
• Emil Molcut, Drept privat roman pentru invatamant la distanta, Editura Universitatii din Bucuresti, 2005
• Emil Cernea, Emil Molcut, Istoria dreptului romanesc pentru invatamant la distanta, Editura Universitatii din Bucuresti, 2005
• Emil Molcut, Drept privat roman, editie revizuita, Editura Universul Juridic, 2004, 365 pg
• Emil Cernea, Emil Molcut, Istoria dreptului romanesc, editie revizuita si adaugita, Editura Universul Juridic, 2003, 318 pg
• Emil Molcut, Drept privat roman. Note de curs, Editura Universul Juridic, 2003, 271 pg, etc.

II. Articole publicate in reviste de specialitate:

• L'actualite des procedures juridiques par lesquelles le preteur intervenait par voie d'autorite pour certaines litiges UMK Scientific Bulletin no. 21/2012 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu)
• Evolutia izvoarelor dreptului privat roman, Revista de Drept public nr. 1-2 din 2012 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu)
• The role of the edicts of magistrates in the development of roman private law, Revista de Drept Public, supliment, 2012 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu)
• Specificul sistemului de drept privat roman, Revista de Drept public nr. 4 din 2012 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu, Alina Monica Axente)
• Some considerations regarding the juridical regime of the accession CKS 2012 - Chalenges of The Knowledge Society 2012 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu)
• Evolutia functiilor posesiunii in dreptul roman, Revista de Drept Public nr. 3/2010, pp. 93-99 (Emil Molcut)
• Actualitatea valorilor juridice romane, Revista de Drept Public nr. 2/2009, pp. 1-4 (Emil Molcut, Jean Andrei, Ionut Ciutacu)
• O noua viziune asupra naturii juridice a darului de nunta, Revista de drept public nr. 4/2007, pp. 1-4 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu)
• Unele consideratii cu privire la traditiune, Analele Universitatii din Bucuresti nr. 4/2006 (Emil Molcut)
• Natura juridica a dreptului de superficie, Analele Universitatii din Bucuresti nr. 4/2005, pp. 1-8 (Emil Molcut, Ionut Ciutacu), etc.