Editura Hamangiu Introducere in dreptul civil. Volumul I - Serban Diaconescu, Paul Vasilescu

100,00 Lei

Editura: Hamangiu

Autor: Serban Diaconescu, Paul Vasilescu

Anul publicării: 2022

ISBN: 978-606-27-1641-7

Cod Produs: 9786062716417 Ai nevoie de ajutor? 0745 200 718 / 0745 200 357
Lucrarea Introducere in dreptul civil. Volumul I isi propune sa creioneze reperele esentiale ale studiului dreptului civil, acesta fiind primul dintre cele doua volume care acopera intreaga problematica a disciplinei universitare numita Civilul I. Prin urmare, se gasesc in aceasta carte elemente de introducere in studiul dreptului civil, care urmaresc sa desluseasca sensul normei civile, al drepturilor subiective si bunurilor, dar si al aplicarii legii civile in timp ori al starii civile si mijloacelor de ocrotire a persoanei fizice s.a.

Orice sistem juridic este si un model cultural, ce tradeaza sursele sale de inspiratie intelectuala, dupa cum traseaza si liniile viitoarei sale dezvoltari sociale. Evident, sarcina atat tehnica, cat si cea intelectuala a celor care incearca explicatii juridice ramane dificila si de durata. Modificarile normative si cercetarile deja facute au impus un proces de adaptare si selectie a solutiilor civile, prezentate in paginile acestei lucrari.

Dorinta autorilor a fost si ramane sa ofere solutii doctrinale intemeiate si actualizate tehnic, dar si in armonie cu alte institutii ale dreptului privat, considerandu-se ca numai astfel se poate incuraja un spirit juridic critic, depasind un simplu inventar al categoriilor deja reglementate.

Lucrarea nu se adreseaza insa exclusiv studentilor, pentru ca analiza pe care o intrupeaza poate constitui un reper important si pentru profesionistii dreptului, oferindu-le solutii si argumente in deznodarea diverselor chestiuni practice.

Prezentul volum apare intr-un context juridic aparte, fiind, de altfel, prima carte publicata dupa adoptarea Legii nr. 140/2022 privind unele masuri de ocrotire pentru persoanele cu dizabilitati intelectuale si psihosociale, lege care modifica atat Codul civil, cat si Codul de procedura civila, ca urmare a Deciziei Curtii Constitutionale nr. 601/2020, in materia punerii sub interdictie a persoanei fara discernamant. Totodata, sunt tratate aici si modificarile generate de Legea nr. 105/2022, in materia actelor de stare civila.
  • Introducere in dreptul civil. Volumul I - Serban Diaconescu, Paul Vasilescu

Serban Diaconescu
Este conferentiar la Facultatea de Drept a Universitatii Babes-Bolyai din Cluj-Napoca si avocat in Baroul Cluj.

Printre lucrarile publicate, mentionam: Introducere in dreptul civil. Volumul I, (coautor), 2022; Fise de drept civil. Persoanele, (coautor), 2020; Contractul-cadru de distributie comerciala (2010), Introducere in dreptul civil (2013) (coautor alaturi de I. Reghini si Paul Vasilescu), colaborand cu M. Muresan si A. Boar la cursul Drept civil. Persoanele (2000).

Paul Vasilescu
In prezent este profesor universitar doctor al Facultatii de Drept, Universitatea Babes-Bolyai, Cluj-Napoca si este membru in consiliul profesoral.

Este Doctor in drept civil al Facultatii de Drept, Universitatea Babes Bolyai, Cluj-Napoca, avand ca materii de cercetare: Drepturile reale, Obligatiile, Publicitate legala si regimuri matrimoniale.

Printre publicatiile sale, amintim: Introducere in dreptul civil, 2013; Introducere in dreptul civil ed. 2, 2010; Drept civil. Obligatii, editia a 2-a, 2017; Relativitatea actului juridic civil, 2008; Relativitatea actului juridic civil, Ed. UJ, 2008; Repere pentru o noua teorie generala a actului de drept privat, 2003, Drept civil. Succesiuni, 2016, Familie si mostenire in Romania, Ed. UJ, 2017;  Introducere in dreptul civil. Volumul I, (coautor), 2022.

De asemenea, Paul Vasilescu a facut parte, in calitate de membru, in Consiliului stiintific al Institutului de Cercetari Juridice al Academiei Romane(2011), membru al Consiliului National de Atestare a Titlurilor, Diplomelor si Certificatelor Universitare (2011)  si redactor a numeroase reviste de specialitate ("Revista de drept international privat si drept privat comparat", "Revista romana de drept privat", "Fiat Justitia", "Echinox").

In 2011 a obtinut distinctia de cavaler al ordinului Palmes Académiques, medalie acordata de Republica franceza.

actualizat mai 2022